W roku 2018 mija 141 lat od pierwszego objawienia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Matka Boża ukazywała się trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Do wspólnej modlitwy w rocznicę objawień zapraszają księża z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, kustosze Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, gdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów.
Rocznica objawień w Gietrzwałdzie —> na Facebooku
Matka Boża w Gietrzwałdzie po raz pierwszy objawiła się Justynie Szafryńskiej, kiedy wracała z mamą z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów nad klonem przed kościołem w czasie odmawiania różańca zobaczyła również Barbara Samulowska. Na pytanie dziewczynek, kim jest, odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!” Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?” Padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.
Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślał ks. Franciszek Hipler, “w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Maryja objawiła się wizjonerkom 160 razy i przemawiała w języku polskim, a był to czas zaborów naszego kraju.
Metropolita warmiński, abp Józef Górzyński wskazuje, że Gietrzwałd od początku swojego powstania w XIV w. był związany z kultem maryjnym:
Objawienia w Gietrzwałdzie wpisują się w ciąg objawień maryjnych, bo wydarzenie to ma miejsce 19 lat po Lourdes i lat 40 przed Fatimą. Są to objawienia, których przesłanie pokrywa się z tym, które Matka Boża kieruje do dzieci w Fatimie czy Bernadety Soubirous w Lourdes. Orędzie Gietrzwałdzkie, przekazane za pośrednictwem dwóch wizjonerek: 13-letniej Justyny i 12-letniej Barbary, jest wezwaniem do przemiany życia, do postępowania zgodnie z nauką Chrystusa. Niesie w sobie też wezwanie do życia sakramentalnego, uczestnictwa w Mszy św., zwrócenia uwagi na posługę kapłanów, wezwanie do modlitwy.
Zobacz więcej:
⇒ Historia Sanktuarium w Gietrzwałdzie
⇒ Łaskami słynący obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie
W odpowiedzi na orędzie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego 30 czerwca w Gietrzwałdzie odbędzie się Dzień Pokutny pod hasłem „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”.
– Wezwania Matki Bożej wpisywały się w tę myśl „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”, która mówi o tym, jakie były drogi do wolności – jedną z tych dróg była droga duchowa: poprzez walkę z nałogami, wadami narodowymi. Praca nad sobą, duchowa, wewnętrzna praca, którą Polacy wykonywali pod wpływem objawień stanowiła istotny przyczynek drogi powrotu do wolności – podkreślał abp Józef Górzyński 5 czerwca w Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, gdzie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.
Zobacz więcej —> BP KEP: Trwają przygotowania do Dnia Pokutnego w Gietrzwałdzie
http://archwarmia.pl/dzien-pokutny-w-gietrzwaldzie/
Opublikowany przez Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – Kanonicy Regularni Sobota, 10 marca 2018
W roku 2017 przypadła 140. rocznica rozpoczęcia objawień Matki Bożej oraz 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. W wydarzeniu tym 51 lat temu wzięli udział biskupi polscy na czele z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim oraz metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą.
Główne uroczystości jubileuszowe w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej miały miejsce 10 września 2017 r. z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz władz państwowych. Homilię podczas Mszy św. o godz. 11.00 wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.
Zobacz więcej —> Obchody jubileuszowe w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – Homilia abp. Wojciecha Polaka
oraz Archidiecezja Warmińska: DZIEŃ POKUTNY W GIETRZWAŁDZIE – 30 czerwca 2018 roku