Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

26. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa dot...

26. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa dotarła na Jasną Górę – 14 sierpnia 2017

W poniedziałek 14 sierpnia 2017 r. na Jasną Górę dotarła 26. Pielgrzymka Wojskowa. Po Mszy św. na Przeprośnej Górce pielgrzymi wyruszyli na ostatni etap prowadzący na Jasną Górę. Tam, przed Cudownym Obrazem nastąpi akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, kapłanów i osób cywilnych, związanych w różny sposób z formacjami mundurowymi.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze z Niemiec, a także Litwy.

Źródło —> Ordynariat Polowy WP: Pielgrzymi XXVI. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy dotarli na Jasną Górę


Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało “Oto Matka twoja”. Słowa nawiązują do 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W pielgrzymce wzięło udział ponad 700 żołnierzy, pracowników wojska, osób zabezpieczających, a także funkcjonariuszy i pracowników straży granicznej. Spotkać się z Czarną Madonną poza mundurowymi pielgrzymami szli także żołnierze z Chorwacji, Litwy, Niemiec, Słowacji oraz Stanów Zjednoczonych. W pielgrzymce brał udział także Ordynariat Polowy w Polsce. Na szczycie pątników witał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Zobacz—> Niedziela.TV: 26. Pielgrzymka Wojskowa na Jasną Górę

https://youtu.be/II3OjffTlLQ#polskapielgrzymuje 26. Wojskowa Pielgrzymka #jasnagora

Opublikowany przez Tygodnik Katolicki Niedziela Poniedziałek, 14 sierpnia 2017


26. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Żołnierzy wmaszerowała na Jasna Górę w poniedziałek, 14 sierpnia.

W pielgrzymce wzięło udział ok. 700 osób, a wśród nich żołnierze, pracownicy wojska, Służby Celnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także żołnierze z zagranicy: z USA, Litwy, Słowacji, Niemiec i Chorwacji. Żołnierze maszerowali pod hasłem „Oto Matka twoja”.

Na czele pielgrzymki, wprowadzając ją do Częstochowy, szli: biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek; biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych bp Richard Spencer i biskup polowy armii słowackiej bp Franciszek Rabek, oraz kapelani towarzyszący żołnierzom w drodze. Bp Rabek uczestniczył w wojskowej pielgrzymce na Jasną Górę po raz jedenasty, natomiast bp Spencer po raz piąty. Pątnikom w mundurach towarzyszyło 10 kapelanów Ordynariatu Polowego. Pod Szczytem jasnogórskim przybyłych żołnierzy powitał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który żegnał również pątników w Warszawie.

Czytaj całość / multimedia—> Biuro Prasowe Jasnej Góry: ‘Bóg, Honor i Ojczyzna’ dewizą Pielgrzymki Wojskowej