PODZIEL SIĘ

24 września 2019 – Obchody święta Matki Boże...

24 września 2019 – Obchody święta Matki Bożej de la Merced w Camagüey na Kubie

We wtorek 24 września 2019 r. w kościele Matki Bożej de la Merced (Łaskawej, zwanej też Miłosierdzia) w Camagüey na Kubie odbędzie się uroczysta Msza św. z okazji święta Matki Bożej pod tym wezwaniem, patronki więźniów i duszpasterstwa więziennego.

Eucharystii przewodniczyć będzie o. Martín Atenco Xopa z zakonu oo. Mercedariów, odpowiedzialny za duszpasterstwo więzienne w Camagüey. W uroczystościach wezmą udział także: s. Filipina Szwed ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ze wspólnoty w Camagüey, która posługuje w tym duszpasterstwie oraz rodziny więźniów.

Po Mszy św. będzie wspólny obiad i każda z rodzin otrzyma pomoc materialną.

Info za —> Faustyna.pl: Święto Matki Bożej Miłosierdzia – Patronki więźniów na Kubie


Jak głosi tradycja, 24 września 1218 r. Matka Boża ukazała się jednocześnie trzem osobom: królowi Jakubowi I, św. Piotrowi Nolasco i św. Rajmundowi z Penyafortu. Poprosiła ich o utworzenie zakonu, który zająłby się wykupem chrześcijańskich niewolników od Maurów. Były to czasy rekonkwisty. Tak powstał zakon NMP od Wykupu Niewolników, zwany potocznie mercedariuszami, który szerzył kult Matki Bożej de la Merced.

(…) Kult Matki Bożej od Wykupu Niewolników jest bardzo mocno zakorzeniony w Ameryce Łacińskiej. Matka Boża de la Merced jest patronką m. in. Republiki Dominikańskiej (Nuestra Señora De Las Mercedes). Największe święto w Ameryce Łacińskiej, i to o charakterze międzynarodowym, ma jednak miejsce w historycznej miejscowości Paita w Peru. Obraz Matki Bożej de la Merced trafił tutaj już w 1563 r.

Za —> Radio Watykańskie: Barcelona: święto Matki Bożej de la Merced