Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

21 maja 2023 – 4. Pielgrzymka kobiet na Jasn...

21 maja 2023 – 4. Pielgrzymka kobiet na Jasną Górę – “Odwagi! Nie bójcie się!” – Zaproszenie

W niedzielę 21 maja 2023 r., w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski bp. Wiesławie Szlachetce, organizuje 4. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę pod hasłem: „Odwagi! Nie bójcie się!”.

Program pielgrzymki – niedziela, 21 maja 2023:

godz. 12.00 – Modlitwa Anioł Pański i wprowadzenie (sala o. Augustyna Kordeckiego)
godz. 12.10 – Konferencja: Odwaga codzienności – o. Tomasz Nowak OP
godz. 13.00 – Potrzeba formacji – s. Anna Maria Pudełko AP
godz. 13.15 – Stanisława Leszczyńska – wzór dla nas – Agnieszka Napiórkowska
godz. 14.00 – Msza św. z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej (Kaplica Cudownego Obrazu)
godz. 16.15 – Modlitwa Różańcowa

Publikujemy zaproszenie Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet:


“W niedzielę 21 maja 2023 roku, na kilka dni przed Dniem Matki, w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet organizuje 4. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę. W czasach pełnych niepokoju i przemocy, w których cywilizacja śmierci zdaje się górować nad cywilizacją życia i miłości, wezwanie i jednocześnie zapewnienie Jezusa „Odwagi! Nie bójcie się!” jest nam szczególnie potrzebne. Dlatego stało się ono hasłem tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę.

Św. Jan Paweł II pisał: „Maryja jawi się nam jako przykład odważnej nadziei i czynnej miłości: kroczyła Ona w nadziei, z uległą gotowością (…) przeżywała miłość przyjmując wszystkie jej wymogi, włącznie z najpełniejszym darem i największą ofiarą.” Ta, która z miłości do Boga i człowieka zgodziła się na realizację w swoim życiu Bożego planu zbawienia, jest dla wierzących kobiet najpiękniejszym symbolem odwagi.

W tym roku chcemy wypraszać dla współczesnych kobiet łaskę odwagi i bycia świadkiem Jezusa za wstawiennictwem i przykładem niezwykłej kobiety – Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, która odważnie stawiała granice złu ratując nowe życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Będąc człowiekiem modlitwy, zapatrzona w Jezusa i Maryję, z determinacją służyła rodzącym kobietom, przywracając im godność. Swoją postawą głosiła orędzie życia, miłości i nadziei, którego tak bardzo dzisiaj potrzebuje świat. Jej postać jest jedną z czterech wielkich Polek na Kielichu Życia – darze kobiet złożonym na Jasnej Górze w 1982 roku.

Zapraszamy Państwa Redakcję do promocji naszej pielgrzymki na łamach prowadzonych mediów oraz do relacji w dniu spotkania. Za Państwa pośrednictwem prosimy o zaproszenie na Jasną Górę wszystkich kobiet, a szczególnie tych, które są zrzeszone w różnych grupach, wspólnotach, stowarzyszeniach i fundacjach, które kierując się zasadami ewangelicznymi, działają w ramach struktur kościelnych. Będę wdzięczny, jeżeli w spotkaniu wezmą udział studentki, młode mamy oraz te kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański i wprowadzeniem (sala o. Augustyna Kordeckiego); godz. 12.10 – konferencja: Odwaga codzienności o. Tomasza Nowaka OP; godz. 13.00 – o potrzebie formacji kobiet mówić będzie s. Anna Maria Pudełko AP; godz. 13.15 – Stanisława Leszczyńska – wzór dla nas – świadectwo p. Agnieszki Napiórkowskiej; godz. 14.00 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Wiesława Szlachetki z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej (Kaplica Cudownego Obrazu); godz. 16.15 – Modlitwa Różańcowa. Serdecznie zapraszamy kobiety do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu modlitewnym.

bp Wiesław Szlachetka
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet
wraz z Krajową Radą ds. Duszpasterstwa Kobiet


Info na podstawie —> episkopat.pl: 21 maja: 4. Pielgrzymka kobiet na Jasną Górę. „Odwagi! Nie bójcie się!” (zapowiedź) / gosc.pl: 4. Pielgrzymka kobiet na Jasną Górę. „Odwagi! Nie bójcie się!”

Wystawa poświęcona pamięci Słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej „Matka matek” otwarta została na Wałach Jasnej Góry. Ekspozycja składa się z kilkunastu dużych plansz ze zdjęciami i opisami prezentującymi heroiczną walkę tej położnej o życie rodzących się dzieci i ich matek w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Została przygotowana w ramach 4.Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet, która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

– Stanisława Leszczyńska nazywana przez współwięźniarki „Mateczką i „Aniołem Życia”, odebrała ponad 3 tys. porodów i żadne z przyjętych przez nią na świat dzieci, nie zmarło – przypomniał ks. Paweł Gabara, duszpasterz kobiet w arch. łódzkiej, który otworzył wystawę. Zauważył, że „w tym piekle na ziemi jakim było Auschwitz, odbieranie porodów więźniarek, Polek czy Żydówek, było nie tylko zakazane, ale groziła za to śmierć. Dlatego postawa obozowej położnej była tak heroiczna”. – Chcemy pokazać Stanisławę Leszczyńską jako przykład odważnej kobiety, która w swym życiu kierowała się ewangelicznymi zasadami, one kształtowały całe jej życie, o czym sama mówiła – dodał ks. Gabara…

Zobacz więcej —> jasnagora.com: Wystawa poświęcona Słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej – Matka matek