Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli &#...

Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli – Transmisja online – 24 marca 2018

W roku 2018 Poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi 20-lecie istnienia. Tradycyjnie przedstawione zostało w sobotę przed Niedzielą Palmową, 24 marca 2018 o g. 19:00 na Cytadeli w Poznaniu. Dla osób, które nie mogły osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, organizatorzy udostępnili online na stronie www.misterium.eu bezpłatną transmisję „na żywo”.

Zobacz —> Misterium 2019 – Transmisja online – 13 kwietnia 2019

Misterium poprzedziła Msza św.w kościele u Salezjanów na Winogradach o godz.17.00, skąd wspólnie z aktorami widzowie przeszli na Cytadelę.


Największe plenerowe wydarzenie pasyjne w Europie już po raz trzeci zaprasza do zagrania w nim więźniów.  Są to ludzie, do których na co dzień mamy zły stosunek, bo skrzywdzili innych ludzi, a okazanie im wyrozumiałości i miłosierdzia to wielkie wyzwanie.

Wydarzenie —> na Facebooku

Reżyser Artur Piotrowski zaprosił do gry w przedstawieniu więźniów na co dzień osadzonych w Zakładzie Karnym w Koziegłowach w Wielkopolsce, gdzie karę odbywa ponad 400 osób. Projekt okazał się dużym sukcesem. Trzech więźniów, którzy zagrali w spektaklu, pod wpływem emocji i okazanemu im sercu, nawrócili się. Spektakularną przemianę przeszedł jeden z nich, skazany na ponad 20 lat więzienia za najcięższe przewinienia, okazał skruchę i całkowicie zmienił swoją postawę życiową. Więźniowie biorący udział w wydarzeniu są starannie dobierani, aby z jednej strony nie stanowić zagrożenia dla zebranych, a z drugiej strony mieć możliwość uczestnictwa w czymś, co może ich zmienić – zarówno duchowo, jak i społecznie.

Ten rok jest dla mnie wyjątkowy. Reżyseruję Misterium już 20 lat. Co roku jest to dla mnie ogromne wyzwanie zarówno od strony logistycznej i organizacyjnej, jak i emocjonalnej i duchowej. – mówi Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej. – Zaprosiłem do gry w Misterium więźniów, żeby dać szansę osobom wykluczonym zaistnieć w społeczeństwie. Chciałem, by poczuli się częścią wielkiego wydarzenia, uwierzyli w siebie i odkryli Boga. – dodaje.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi swoje 20-lecie. Co roku spektakl ogląda kilkadziesiąt tysięcy osób, dla których jest to olbrzymie przeżycie duchowe. Przez te lata w wydarzeniu zagrało ponad 5 tysięcy osób, pasjonatów, na co dzień pracujących w „normalnych” pracach, a raz do roku wcielających się w postacie biblijne. Są osoby występujące od 1998 r., dla których udział w Misterium stał się obowiązkowym wydarzeniem w roku.

Misterium na poznańskiej Cytadeli od dwudziestu już lat wpisuje się w duchowy krajobraz naszego miasta w ostatnich dniach Wielkiego Postu. Ogromny wysiłek twórców, aktorów i obsługi owocuje corocznie spektakularnym widowiskiem, które nie tylko dostarcza niezapomnianych wrażeń, ale przede wszystkim pozwala na głębokie przeżycia duchowe. Uczestniczący w Misterium widzowie wchodzą w Wielki Tydzień z żywym przekonaniem o wielkim znaczeniu zbawczych tajemnic celebrowanych w tym czasie przez chrześcijan na całej ziemi. – mówi Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Z całego serca życzę, aby wspólne przeżywanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Zbawiciela stawało się z roku na rok doświadczeniem zataczającym coraz szersze kręgi wśród mieszkańców Poznania, Wielkopolski i całego kraju – dodaje.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej to największe widowisko pasyjne w Europie, które każdego roku gromadzi tysiące ludzi z Polski i ze świata. Rozpocznie się tuż po zmroku, o godzinie 19:00, w sobotę 24 marca na poznańskiej Cytadeli. Dwie godziny wcześniej o 17:00 odbędzie się Msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której wezmą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd przejdą bezpośrednio na Cytadelę.

Spektakl trwa 80 minut, jest otwarty dla wszystkich, a wstęp jest bezpłatny.

Info za —> Misterium Męki Pańskiej – Misterium.eu

Opublikowany przez Misterium Poznan, Poland Piątek, 9 marca 2018