Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

2 lutego – Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego – Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień, kiedy w sposób szczególny zwracamy uwagę na świadków obecności Boga w świecie, jakimi są osoby konsekrowane. Tradycyjnie w tym dniu odbywa się także zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych.

Realizując posłannictwo miłości i wierności, osoby życia konsekrowanego budują kulturę jedności, której dziś nam potrzeba  – mówił przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zapowiadającego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Podkreślił, że osoby życia konsekrowanego w dzisiejszym świecie są promotorami Bożej miłości, przywracają prawdziwe oblicze Boga, który jest miłością.

Zobacz —> Fotorelację z konferencji prasowej

W Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych – wśród nich zakonnicy, siostry zakonne ze zgromadzeń czynnych i kontemplacyjnych, a także osoby skupione w instytutach, stowarzyszeniach i wspólnotach świeckich oraz dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy. W Polsce jest około 18 tysięcy sióstr zakonnych należących do 105 zgromadzeń czynnych. Zakony męskie skupiają 11 942 zakonników, wśród których jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Natomiast w zakonach kontemplacyjnych żyje 1281 sióstr. Ponad 1000 osób należy do instytutów świeckich życia konsekrowanego. W Polsce jest też 267 dziewic konsekrowanych, 305 wdów i 2 wdowców oraz 2 pustelnice i 1 pustelnik.

Zobacz też —> Praca z młodzieżą – materiały z konferencji prasowej przed Dniem Życia Konsekrowanego

Posłuchaj:

Info i foto za —> BPKEP: 2 lutego – Dzień Życia Konsekrowanego (zapowiedź)


„W dzisiejszym świecie, gdy znaki Bożej obecności coraz bardziej są zamazywane, gdy słyszymy, że wiara to sprawa prywatna, gdy jesteśmy świadkami szerzącej się tzw. „kultury tymczasowości”, osoby konsekrowane świadectwem swego radosnego życia mają pokazywać, że w Chrystusie można odnaleźć miłość prawdziwą, wierną, cierpliwą i wytrwałą; miłość, która nie kończy się przy pierwszym zderzeniu z przeciwnościami. W ten sposób życie osób konsekrowanych staje się praktycznym komentarzem Ewangelii w codzienności dzisiejszego świata” – czytamy w liście przeznaczonym do wykorzystania duszpasterskiego w Dniu Życia Konsekrowanego.

Bp Jacek Kiciński, wymienia trzy elementy charakteryzujące życie konsekrowane, które są drogowskazem na drodze wiary. Są to, jak pisze: miłość, wierność i jedność. Zachęcając do lektury listu, podkreśla, że osoby życia konsekrowanego (siostry i bracia zakonni, osoby z instytutów życia konsekrowanego, indywidualne formy życia konsekrowanego, jak dziewice i wody konsekrowane oraz pustelnicy) są napełnione Duchem Świętym po to, by być w Kościele, być dla Kościoła, ale również być posłami niosącymi miłość.

Przeczytaj —> List na Dzień Życia Konsekrowanego 2018 – “Życie konsekrowane w Kościele i dla Kościoła”