W dniu 17 sierpnia Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jacka, prezbitera.
Jacek urodził się w Kamieniu na Śląsku pod koniec XII wieku. Po studiach w Paryżu i w Bolonii został kapłanem i kanonikiem krakowskim. Towarzysząc biskupowi Iwonowi do Rzymu, zetknął się ze św. Dominikiem i razem z bł. Czesławem przyjął od niego habit. Wróciwszy do Krakowa, założył tam pierwszy w Polsce klasztor dominikanów. Z Krakowa podejmował liczne wyprawy misyjne na Ruś, do Prus i na pogranicze Litwy. Wyniszczony pracą zmarł w Krakowie w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w roku 1257.
Zobacz więcej o św. Jacku —> na brewiarz.pl i na wiara.pl
Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 17 sierpnia | św. Jacek Odrowąż
#Święcinakażdydzień Św. Jacek Odrowąż: pierwszy dominikanin-Polak. Misjonarz Karyntii,Moraw,Czech,Polski,Rusi i Prus pic.twitter.com/CQ6r8OO3y8
— WydziałTeologicznyUKSW (@teologiauksw2) August 17, 2016
Odwiedź —> Portal Świętego Jacka Odrowąża
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
“Jesień 1228 roku była deszczowa. Na brzegu Wisły koło Wyszogrodu stało czterech mężczyzn w czarnych kapach narzuconych na białe habity. Wpatrywali się bezradnie w toczące się przed nimi wezbrane wody rzeki. Nie było mowy o przeprawie brodem. Nigdzie też nie było ani łodzi, ani przewodnika.
A bardzo chcieli przejść. Dopiero co wyruszyli na Ruś, gdzie mieli nadzieję przekonać prawosławnych książąt do unii z Rzymem albo przynajmniej zająć się tamtejszymi wiernymi Kościoła łacińskiego. A potem – kto wie? – może pójdą dalej? Mieli zachętę papieża, który błogosławił Braci Kaznodziejów w ich drodze „na ziemie Rusinów i pogan”. Nic dziwnego, bo też niedawno założony zakon dominikanów był znakomitym narzędziem w głoszeniu Ewangelii. Zakonnicy jak prawdziwe „psy pańskie” (od łacińskiego Domini canes) rozbiegli się po Europie, zapalając chrześcijan nową gorliwością.
Błyskawicznie powstała sieć klasztorów, a te równie szybko wypełniły się zapaleńcami w habitach. W Polsce pierwszym z nich był Jacek Odrowąż. To jego właśnie, z trzema współbraćmi, zatrzymała Wisła…”
Czytaj całość —> wiara.pl: Franciszek Kucharczak, Pies na cuda
Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 17 sierpnia 2022
15.08.1257 r. – w Krakowie zmarł Jacek Odrowąż, dominikanin, założyciel wielu klasztorów dominikańskich m. in. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Sandomierzu.
Kanonizowany przez papieża Klemensa VIII w 1594 r.@Dominikaniepl , @op_krakow . pic.twitter.com/cfXryK7KAP
— Historia Fotografią Pisana (@Jan34733995) August 15, 2020
Św. Jacek to jeden z najpopularniejszych polskich świętych i – jeden z najbardziej wpływowych ludzi w historii zakonu dominikańskiego. Odegrał też niemałą rolę w historii XIII-wiecznej Europy. Jak na tamte czasy – był chyba WSZĘDZIE. Ale nigdzie na dłużej, bo – musiał wciąż iść DALEJ! Tam, gdzie Słowo nie było jeszcze znane lub potrzebowało umocnienia. Świętego Jacka nazwać można prekursorem nowej ewangelizacji: chodził i rozniecał ogień wiary, pozostawiając w odwiedzanych miejscach tych, którzy ów płomień podtrzymywali. Wiele z takich „ognisk” płonie do dziś (już 800 lat!). Nie wszystkie fakty z życia św. Jacka zostały spisane, niektóre znamy jedynie z przekazów ustnych, opowieści…
Czyta całość —> Archidiecezja Krakowska: Miasto Świętych – Św. Jacek Odrowąż
Posłuchaj fragmentu z dzieła “Życie i cuda świętego Jacka, spisane przez Stanisława z Krakowa, lektora Zakonu Kaznodziejskiego”:
Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 17 sierpnia 2020
“.. W ikonografii św. Jacek występuje najczęściej jako mężczyzna w średnim wieku z krótką brodą, ubrany w habit dominikański i czarny płaszcz z kapturem, trzyma w rękach monstrancję z Najświętszym Sakramentem, posążek Najświętszej Maryi Panny i księgę (M. Jacniacka). Nawiązywano w ikonografii do legendy, która opowiadała, że gdy św. Jacek w obawie przed profanacją świątyni w Kijowie przez Tatarów zabrał monstrancję i wychodził z kościoła, wtedy Matka Boża odezwała się do niego z figury: „Jacku, zabierasz Syna, a zostawiasz Matkę?”. Wtedy św. Jacek zabrał też figurę Matki Bożej.
W tradycyjnej kulturze ludowej dzień św. Jacka był świętem pasterskim na Podhalu i Spiszu. Pasterze na halach modlili się do św. Jacka o szczęśliwy wypas, zielem poświęconym w święto Matki Bożej Zielnej (15 sierpnia) okadzano zagrodę z owcami i szałasy. W dzień św. Jacka przychodzili na halę gospodarze ze wsi, aby odwiedzić pasterzy i powierzone ich pieczy owce (U. Janicka-Krzywda).”
Czytaj całość —> opoka.org.pl: Ks. Stanisław Hołodok, Święty Jacek
Święty Jacek Odrowąż nazywany jest „światłem ze Śląska”. Bo urodził się w Kamieniu Śląskim. W zamkowej komnacie, gdzie przyszedł na świat, mieści się poświęcone mu sanktuarium. Odbudowane ze zgliszczy w 1994 roku, zostało wówczas na nowo poświęcone.
https://t.co/C155L5E9nb— TVP3 Opole (@TVP3Opole) September 9, 2019
“Jackowo w Chicago, Saint-Hyacinthe w Kanadzie, San Jacinto w Kalifornii, Peru, Gwatemali, Kolumbii, Urugwaju – wszystkie te miasta są żywymi znakami stałej popularności polskiego świętego.
Chociaż św. Jacek działał i zmarł w XIII wieku, kanonizowano go dopiero trzy wieki później. Wtedy też jego kult rozprzestrzenił się na cały znany świat i stało się to błyskawicznie. Zyskał sobie wdzięczność tak wielu ludzi, i tak głęboką, że od jego imienia nazywano miasta. I wcale nie robili tego (tylko) Polacy…”
Czytaj całość —> pl.aleteia.org: Elżbieta Wiater ,Jackowo w Chicago, San Jacinto w Peru. Od imienia św. Jacka Odrowąża nazywano miasta za oceanem
Jacek Odrowąż – święty, od którego imienia za oceanem nazywano miasta.
– @ElaWiater https://t.co/UgzDkrGttL— AleteiaPL (@AleteiaPl) August 17, 2017
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja