Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

17. rocznica śmierci bp. Jana Chrapka – Msza...

17. rocznica śmierci bp. Jana Chrapka – Msza św. w katedrze radomskiej i wręczenie nagrody Viventi Caritate – 18 października 2018

We czwartek 18 października 2018 r. w radomskiej katedrze o 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji tragicznie zmarłego 17 lat temu bp. Jana Chrapka, której przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii wręczona zostanie nagroda Viventi Caritate.

Nagrodę przyznaje Kapituła Funduszu im. bp. J. Chrapka w uznaniu zasług na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej – wynikających z realizacji Ewangelicznego wezwania do miłowania czynem.

Nominowani do tegorocznej nagrody Viventi Caritate to:

brat dr Mariusz Kuskowski ze Zgromadzenia Braci Chrystusa Cierpiącego

Fundacja “Uśmiech Dziecka To Nasz Cel” z Opoczna

Fundacja “Zagraj w Zielone”

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika z Broniszewic

pośmiertnie: ks. infułat Adam Stanios.

Zobacz więcej —> Radio Plus Radom: Nominowani do Viventi Caritate

Bp Jan Chrapek (1948-2001) był od 1975 r. kapłanem zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zgromadzenie miesięcznika “Powściągliwość i Praca”. 25 marca 1992 r., po przeprowadzeniu reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata – do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.

Bp Chrapek kontynuował i rozwijał dzieła charytatywne w diecezji radomskiej. Szczególny też akcent kładł na duszpasterstwo młodzieży – w pamięci wielu pozostały Apele Młodych gromadzące kilkutysięczne rzesze młodzieży. Odbywają się do dzisiaj.

Zobacz więcej —> śp. bp Jan Chrapek

fot. www.katedra.radom.pl