Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

13 kwietnia 2019 – Dzień Pamięci Ofiar Zbrod...

13 kwietnia 2019 – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W sobotę 13 kwietnia 2019 r. obchodzony był w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Główne uroczystości miały miejsce na placu przed Muzeum Katyńskim w Warszawie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Eucharystię poprzedził apel oraz ceremonia złożenia kwiatów przy epitafiach katyńskich, znajdujących się w Muzeum.

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

#TegoDnia 7⃣6⃣ lat temu na konferencji prasowej Niemcy poinformowali świat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok kilku tysięcy oficerów Wojska Polskiego, a 📻Radio Berlin podało dodatkowe szczegóły dot. ich identyfikacji.W 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia jako #DzieńPamięciOfiarZbrodniKatyńskiej.♦ #ZbrodniaKatyńska była wymierzona nie tylko w ludzi, ale także w prawdę‼️Przez 5️⃣0️⃣ lat władze #ZSRS zaprzeczały swej odpowiedzialności za mord na obywatelach polskich i kłamliwie obarczały nią Niemców. ➡️ Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Michaił #Gorbaczow przekazał pochodzące z sowieckich archiwów dokumenty dotyczące #SowieckieZbrodnie z wiosny 1940 r., oficjalnie przyznając, że dokonali ich funkcjonariusze #NKWD📰Portal #IPN 👉 https://katyn.ipn.gov.pl/ 👈#Katyń #KłamstwoKatyńskie #WojskoPolskie #KatyńPamiętamy

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Sobota, 13 kwietnia 2019

 

Zobacz:

⇒ serwis internetowy IPN poświęcony Zbrodni Katyńskiej —> katyn.ipn.gov.pl

⇒ oraz Wirtualną Paczkę Historyczną IPN —> o Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ostał ustanowiony w 2007 r. jako święto państwowe decyzją Sejmu w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.


Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 79 lat została odprawiona w sobotę 13 kwietnia 2019 r. o godz. 11.30 na placu przed Muzeum Katyńskim w Warszawie. W homilii bp Guzdek przypomniał tło historyczne wydarzeń sprzed 79 lat i obawę władz sowieckich, zawartej w uzasadnieniu decyzji o wymordowaniu polskich oficerów, wydanej przez Biuro Polityczne: „stanowią zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej” – przeczytał fragment.

Zdaniem biskupa polowego zgromadzone w muzeum eksponaty wydobyte z dołów śmierci w Katyniu, Miednoje i innych miejscach kaźni „krzyczą o prawdę, wołają o sprawiedliwy sąd i ukaranie winnych”. – W 79. rocznicę zbrodni katyńskiej stawiamy sobie zasadnicze pytanie: Dlaczego do tego doszło? Dlaczego człowiek potrafił posunąć się tak daleko w swojej nikczemności i bestialstwie? – mówił bp Guzdek.

(…) Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godz. 11.00 odegraniem hymnu, apelem, okolicznościowymi przemówieniami i złożeniem kwiatów przy epitafiach katyńskich, znajdujących się w Muzeum. Odczytano także listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj więcej —> Ordynariat Polowy WP: Muzeum Katyńskie: Msza św. z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


W hołdzie polskim żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych zamordowanym przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie, ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę 7 kwietnia 2019 r. XII Katyński Marsz Cieni organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Grupę Historyczną “Zgrupowanie Radosław”. Marsz poprzedziła Msza św., odprawiona w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

Zobacz też / wideo —> ipn.gov.pl: Wydarzenia organizowane przez  Instytut Pamięci Narodowej


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tys. jeńców polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu podjęto 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, dokonywano wiosną 1940 r. przez strzał w tył głowy.

Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni dopiero po 50 latach od dokonania mordu, 13 kwietnia 1990 r., kiedy Michaił Gorbaczow przekazał Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

Za —> IPN/ zk, Ordynariat Polowy WP/ BP KEP: 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Zobacz też —> ipn.gov.pl: 10. Przegląd Filmowy „Echa Katynia” – Warszawa, 11–15 kwietnia 2019

♦️ 11 kwietnia 1943 r. pojawił się pierwszy oficjalny komunikat dotyczący zbrodni w Katyniu: Agencja Transocean na…

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Czwartek, 11 kwietnia 2019