PODZIEL SIĘ

13 grudnia – Wspomnienie św. Łucji

13 grudnia – Wspomnienie św. Łucji

W dniu 13 grudnia Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Łucji, dziewicy i męczennicy.

Łucja pochodziła z Syrakuz na Sycylii. Najstarszy żywot św. Łucji pochodzi z V wieku. Według niego Święta miała pochodzić ze znakomitej rodziny. Była przeznaczona dla pewnego młodzieńca z niemniej szlachetnej rodziny. Kiedy udała się z pielgrzymką na grób św. Agaty do pobliskiej Katanii, aby uprosić zdrowie dla swojej matki, miała się jej ukazać sama św. Agata i przepowiedzieć śmierć męczeńską. Doradziła jej też, by przygotowała się na czekającą ją ofiarę. Kiedy więc Łucja powróciła do Syrakuz, cofnęła wolę wyjścia za mąż i rozdała majętność ubogim; złożyła także ślub dozgonnej czystości. Gdy wkrótce wybuchło prześladowanie chrześcijan za cesarza Dioklecjana, kandydat do jej ręki zadenuncjował ją jako chrześcijankę. Kiedy nawet tortury nie załamały bohaterskiej dziewicy, została ścięta mieczem. Działo się to 13 grudnia ok. 304 roku. Święta miała 23 lata (lub 28, bo w życiorysach można spotkać rok 286 jako datę urodzenia).

Zobacz więcej o św. Łucji —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 13 grudnia | Św. Łucja

Od czasów najdawniejszych jej kult rozpowszechnił się prawie w całym Kościele, a jej imię zostało wprowadzone do Kanonu Rzymskiego. Św. Łucja jest patronką miasta Toledo, także krawców, szwaczek, ociemniałych; orędowniczką w chorobach oczu. Modlił się do niej w chorobie oczu między innymi Dante Alighieri.

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 13 grudnia 2019 r.

Zobacz też —> Litania do św. Łucji – Audio


Święta Łucja – Film z serii “O Świętych dla dzieci” przegotowanej przez Wydawnictwo PROMYCZEK

Wideo —> Promyczek NS: Święta Łucja – z serii “O Świętych dla dzieci” (Wyd. PROMYCZEK)


W dniu św. Łucji w Szwecji “po ulicach przechodzą procesje rozśpiewanych ludzi. Na ich czele idzie przebrana za Łucję dziewczyna w białej sukni i przewiązana czerwoną szarfą. W jej włosach nie palą się już prawdziwe świece, a lampki na baterie. Rolę świętej Łucji najczęściej odgrywają długowłose blondynki…”

Czytaj całość —> wiara.pl (2008): Święta Łucja chodzi po Szwecji


Posłuchaj fragmentu traktatu św. Ambrożego “O dziewictwie”:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 13 grudnia 2019