PODZIEL SIĘ

13 grudnia 2018 – 37. rocznica wprowadzenia ...

13 grudnia 2018 – 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego

W czwartek 13 grudnia 2018 r. przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu. Znakiem pamięci o tragicznych wydarzeniach będzie zapalenie symbolicznego światełka w oknie o godz. 19.30 w ramach akcji „Ofiarom Stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Zobacz też —> 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – Homilia abp. Marka Jędraszewskiego w Katedrze Wawelskiej

Akcja „Ofiarom Stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej, nad którą – podobne jak w ubiegłych latach – honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.  Światło wolności będzie można zapalić także wirtualnie na: swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

W Warszawie na stadionie PGE Narodowym pojawi się okolicznościowa iluminacja. Elementem przybliżania młodym realiów czasu pierwszej połowy lat osiemdziesiątych będzie przejeżdżający ulicami Warszawy „Autobus stanu wojennego”.

W ramach działań edukacyjnych, adresowanych do szkół i ośrodków kultury, Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało Edukacyjną Paczkę Historyczną. Wobec niespodziewanego sukcesu akcji z ubiegłego roku, postanowiono powtórzyć rozsyłanie materiałów edukacyjnych, pomocnych przy organizowaniu spotkań wspomnieniowych czy okolicznościowych lekcji. Przygotowana została także wersja elektroniczna materiałów. Wirtualna Paczka Historyczna, w której znajdują się materiały do pobrania i samodzielnego wydrukowania, jest dostępna dla wszystkich, bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia, na stronie: pamiec.pl.

W całym kraju oddziały Instytutu przygotowują działania upamiętniające i edukacyjne.

Zobacz —> Listę wydarzeń przygotowanych przez IPN na 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Do zainaugurowanej przez IPN akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapał Światło wolności” dołącza Kościół katolicki w Polsce. Kościół apeluje do wiernych o włączenie się do obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i postawienie symbolicznego światełka w oknach domów na znak pamięci o tych, którzy ucierpieli w wyniku brutalnej polityki reżimu komunistycznego w latach 80. Czwartek 13 grudnia 2018 będzie we wszystkich polskich diecezjach dniem modlitw za ofiary stanu wojennego. Symboliczne lampki zabłysną też w oknach siedzib biskupich i parafii. O decyzji Episkopatu poinformowano na stronie Konferencji Episkopatu Polski. List wyrażający poparcie dla akcji społecznej wystosował do prezesa IPN dr. Jarosława Szarka przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp  Stanisław Gądecki.

W Krakowie Mszę św. z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odprawi w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czwartek o godz. 16:30.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. – Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu –We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – mówił Prezydent.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami papież Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

Info za —> ipn.gov.pl: Instytut Pamięci Narodowej uczci ofiary stanu wojennego | episkopat.pl: 13 grudnia – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego

Wideo —> IPN Kraków (2016): Stan wojenny. 13 grudnia 1981. Komuniści przeciw Polsce

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Poniedziałek, 10 grudnia 2018