Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

120. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego i...

120. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego i 97. rocznica Jego święceń kapłańskich – 3 sierpnia 2021

W dniu 3 sierpnia 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i 97. rocznica Jego święceń kapłańskich. O godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej została odprawiona Msza święta z okazji urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, rocznicy święceń kapłańskich oraz Jego imienin.

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Fot. @EpiskopatNews

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli. Tego dnia obchodził też imieniny – we wspomnienie znalezienia relikwii św. Szczepana, zniesione po reformie kalendarza liturgicznego. 3 sierpnia przypada także rocznica święceń kapłańskich, które przyjął 3 sierpnia 1924 r. w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej we Włocławku z rąk bp. Wojciecha Owczarka.

– We wtorek 3 sierpnia o godz. 19.00 będziemy modlić się o dobre owoce beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego – zapowiadał ks. Bogdan Bartołd. Proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przewodniczył tej Eucharystii i wygłosił homilię. Po Mszy świętej została odmówiona modlitwa w kaplicy Prymasa Tysiąclecia.

Info na podstawie —> Archidiecezja Warszawska: Msza św. w 120. rocznicę urodzin Prymasa Stefana Wyszyńskiego

W związku ze 120. rocznicą urodzin oraz z 40. rocznicą śmierci Prymasa, Sejm i Senat ustanowił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Prymas Tysiąclecia jest przede wszystkim wzorem szacunku dla każdego człowieka. Jego przykład jest nam potrzebny na dzisiejsze czasy” – napisali parlamentarzyści.

W niedzielą 1 sierpnia 2021 o godz. 13.00, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej, upamiętniająca rocznicę przyjścia na świat Sługi Bożego.

„Serdecznie zapraszam do odwiedzin małej Zuzeli, miejsca, gdzie się wszystko zaczęło dla Prymasa Tysiąclecia, Naszego świętego Rodaka. Powinno to być potrzebą serca każdego Polaka, w myśl przesłania: +Kto chce zrozumieć poetę, powinien udać się do jego kraju+. Tak też, aby lepiej zrozumieć życie i posługę Stefana Wyszyńskiego, warto przybyć do Jego rodzinnej Zuzeli” – zachęca ks. proboszcz Jerzy Krysztopa.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przygotowało z okazji 120. rocznicy urodzin Sługi Bożego piknik urodzinowy dla najmłodszych przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia. 3 sierpnia 2021 r., od godz. 14 do 18 odbywać się tam będą warsztaty edukacyjne. O godz. 16 i o 17 zaplanowany jest teatrzyk dla dzieci. Natomiast o godz. 18 spod pomnika Prymasa Tysiąclecia wyruszy edukacyjny spacer „Warszawa Prymasa”.

W przygotowaniu do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która będzie miała miejsce 12 września 2021 r. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego prezentuje także wystawę plenerową na Krakowskim Przedmieściu nt. najważniejszych słów Prymasa z kolejnych dekad jego życia. Wystawę “Czas to miłość” można oglądać do 16 sierpnia 2021.

Z kolei 6 sierpnia rozpoczynają się 33-dniowe Rekolekcje „Beatyfikacja33”, przygotowane przez wydział duszpasterstwa archidiecezji warszawskiej we współpracy z Fundacją Tota Tua, które potrwają do 8 września. Można będzie w nich uczestniczyć w parafiach lub w formie online. Są jedną z form przygotowania duchowego do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej.

Info na podstawie —> BP KEP/beatyfikacja.info: 120 lat temu urodził się Prymas Stefan Wyszyński


Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli na Bugiem, która w tym czasie leżała w zaborze rosyjskim. Był drugim dzieckiem Stanisława (1876-1970) i Julianny Wyszyńskich (1877-1910) z domu Karp. Ojciec był organistą i parafialnym pisarzem.

Stefan wychowywał się w wielodzietnej, pobożnej i patriotycznej rodzinie. Miał cztery siostry – rok starszą Anastazję, młodszą o dwa lata Stanisławę, o trzy lata – Janinę i Zofię, która, urodzona w 1910 r. zmarła po kilku tygodniach – oraz młodszego o sześć lat brata Wacława, który zmarł w 1918 r.1 Stefan jako kilkulatek został ministrantem.

Przez dwa lata chodził do miejscowej szkoły powszechnej, w której podstawowym językiem nauczania był rosyjski. Ojczystej historii i kultury uczył go w domu potajemnie ojciec Stanisław. On też zabierał syna pod osłoną nocy do Puszczy Białej, gdzie wspólnie z zuzelskimi gospodarzami stawiali krzyże na grobach powstańców styczniowych.

Duży wpływ na duchowość późniejszego prymasa miała przedwczesna śmierć matki, która zmarła 31 października 1910 r., po przeprowadzce rodziny do Andrzejewa i urodzeniu córki Zofii. Po śmierci matki Stefan przez dwa lata uczył się w domu (jako dziewięciolatek odmówił uczenia się w rosyjskiej szkole z uwagi na metody wychowawcze).

W 1912 r. zdał egzaminy i rozpoczął naukę w Warszawie w prywatnym gimnazjum Wojciecha Górskiego z polskim językiem wykładowym. Od września 1915 r. z powodu frontu niemiecko-rosyjskiego, oddzielającego drogę do Warszawy, kontynuował naukę w Łomży w Męskiej Szkole Handlowej im. Piotra Skargi. Tu, jak uprzednio w Warszawie, był członkiem tajnego harcerstwa. W Łomży też Stefan Wyszyński, który od dziecka czuł powołanie do kapłaństwa, podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego.

Jesienią 1917 r. we Włocławku rozpoczął naukę w liceum im. Piusa X, które było niższym seminarium duchownym. Natomiast w 1920 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 sierpnia 1924 r. w katedrze we Włocławku z rąk bp. Wojciecha Owczarka. Przyjmował je sam, poważnie chory. Jego kursowi koledzy byli wyświęceni w czerwcu 1924 r. Stefan Wyszyński musiał czekać do dnia swoich urodzin, kiedy kończył 23 lata. Według ówczesnych przepisów prawa kanonicznego święceń udzielano po ukończeniu 24 lat, w uzasadnionych wypadkach można było wiek święceń obniżyć o rok. Mszę prymicyjną ks. Wyszyński odprawił 5 sierpnia 1924 r. na Jasnej Górze, by, jak pisał, „mieć Matkę, która nie umiera”.

dr Ewa K. Czaczkowska

Więcej w dziale BIOGRAFIA w serwisie beatyfikacja.info

Info za —> Archidiecezja Warszawska: 120 lat temu w Zuzeli urodził się kard. Stefan Wyszyński


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: