PODZIEL SIĘ

100. rocznica święceń kapłańskich o. Józefa Andras...

100. rocznica święceń kapłańskich o. Józefa Andrasza SJ – 19 marca 2019

19 marca 2019 r. minęła setna rocznica święceń kapłańskich jezuity o. Józefa Andrasza, kierownika duchowego św. Faustyny Kowalskiej w nowicjacie i pod koniec jej życia. To on zapoczątkował stałe nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tę rocznicę wspominano w Wielogłowach na Sądecczyźnie, w rodzinnej parafii o. Andrasza. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia odbędzie się telewizyjna premiera filmu dokumentalnego “Ojciec Andrasz – świadectwo”.

Zobacz też —> ekai.pl: Wielogłowy: 100. rocznica święceń kierownika duchowego św. Faustyny Kowalskiej

Ojciec Józef Andrasz SJ przyjął święcenia kapłańskie w dniu 19 marca 1919 roku, w kościele św. Barbary w Krakowie z rąk bp. Anatola Nowaka. W jego rodzinie zachował się obrazek prymicyjny o. Józefa z tamtych czasów z wizerunkiem św. Stanisława Kostki. Miał dla niego wielką cześć.
W 1937 roku ks. Andrasz w liście z Rzymu do swojej duchowej córki s. Kaliksty Piekarczyk ZMBM pisał, że najmilej celebrowało się mu Mszę świętą w kaplicy – “kameretce” św. Stanisława Kostki.

Ojciec Józef Andrasz SJ służył kierownictwem duchowym i spowiedzią, oprócz Apostołki Bożego Miłosierdzia, także m.in: bł. m. Klemensie Staszewskiej OSU, bł. Anieli Salawie, słudze Bożej m. Pauli Zofii Tajber ZDCH, s. Kalikście Piekarczyk ZMBM. Podobnie jak jego patron, św. Józef, wykonał swoją pracę i usunął się w cień…

Zobacz —> Życiorys o. Józefa Andrasza SJ

Setną rocznicę święceń kapłańskich o. Józefa Andrasza SJ wspominano w niedzielę 17 marca 2019 r. w jego rodzinnej parafii  Miłosierdzia Bożego w Wielogłowach. Jezuita, o. prof. Stanisław Cieślak, autor monografii o. Andrasza pt. “Kierownik duchowy św. Faustyny” głosił okolicznościowe homilie podczas wszystkich Mszy świętych.

Ks. proboszcz Ryszard Mikos przypominał, że żyją jeszcze świadkowie rekolekcji w roku 1934, które ojciec Andrasz ofiarował jako wotum za łaskę Chrztu św., lecz ze względu na bardzo sędziwy wiek nie mogli oni uczestniczyć w rocznicowych nabożeństwach w kościele. Parafianie próbowali rozpoznać swoich bliskich, znajomych na wystawionym w kościele okolicznościowym zdjęciu z rekolekcji roku 1934 r.

W kościele w Wielogłowach, w centrum prezbiterium jest umieszczony obraz Pana Jezusa Miłosiernego, po lewej stronie figura św. Faustyny, zaś po prawej bł. ks. Michała Sopoćki.

Prywatny kult ojca Andrasza cały czas wzrasta. Po Mszach świętych w Wielogłowach rozdawano obrazki z modlitwami o chwałę ołtarzy dla ojca Andrasza i wyproszenie potrzebnych łask za jego wstawiennictwem. Modlitwy te posiadają imprimatur Kurii diecezjalnej w Tarnowie i są dostępne na stronie www.andrasz.eu.

Telewizja Trwam planuje w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 28 kwietnia 2019 r., wyemitować o godz. 17:30 premierowy film dokumentalny pt. “Ojciec Andrasz –  świadectwo”. Będą to zupełnie nowe, nie publikowane materiały dotyczące życia ojca Józefa Andrasza, kapłana najczęściej wspominanego w “Dzienniczku” św. Siostry Faustyny.

Źródło —> za stroną andrasz.eu


Posłuchaj rozmowy o Józefie Andraszu SJ ze Stanisławą i Czesławem Bogdańskimi:

Wideo —> Pallotti.FM: Gość Poranka, 4 września 2018 – Stanisława i Czesław Bogdańscy