Pomoc Kościoła w Polsce dociera do 3 mln potrzebujących – podkreśla przed Światowym Dniem Ubogich przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.
Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony w niedzielę 19 listopada 2017 r. Ustanowił go papież Franciszek.
„W ciągu roku działalność charytatywną Kościoła w Polsce podejmuje ponad 800 instytucji, które realizują 5 tysięcy różnego rodzaju dzieł, z których pomoc dociera do 3 mln potrzebujących. W tych dziełach w szczególny sposób uczestniczy Caritas Polska w łączności z Caritas Diecezjalnymi wraz z 5 tys. Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnymi i Akademickimi Kołami Caritas, których jest już blisko 2700. Łącznie posługuje w Polsce ok. 100 tys. wolontariuszy Caritas” – powiedział bp Szlachetka.
Dodał, że z pomocy korzystają dzieci, rodziny, chorzy, niepełnosprawni, starsi, bezdomni, ofiary wojny, uchodźcy.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP poinformował, że w Polsce jest ponad 250 Stacji Opieki Caritas – placówek medycznych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych. „Równie sprawna jest opieka hospicyjna Caritas, zarówno stacjonarna jak i domowa. Funkcjonuje też ponad 50 hospicjów Caritas, które poza wyspecjalizowaną kadrą wspomagane są przez licznych wolontariuszy. Caritas, w ramach projektu „Ile kosztuje życie?”, prowadzi na terenie całej Polski 114 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, z których korzysta ponad 12 tys. osób rocznie. Sprzęt kupowany jest m.in. dzięki odpisowi podatkowemu 1 procentu przekazywanemu Caritas Polska” – podkreślił.
Bp Szlachetka, wskazał, że do dzieł podejmowanych przez Caritas na rzecz dzieci i młodzieży należy m.in. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, w ramach którego tylko w ubiegłym roku rozprowadzono ponad 3 mln świec. „W Polsce funkcjonuje 180 świetlic socjoterapeutycznych Caritas dla dzieci i młodzieży, a także działają 32 ośrodki dla matek z dziećmi. Wakacyjna akcja Caritas zapewniła wypoczynek ponad 40 tys. dzieci z rodzin ubogich. Z tej akcji skorzystały też dzieci polonijne z Ukrainy, Białorusi i Litwy. W minionym roku dzięki akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” szkolne wyprawki otrzymało ponad 50 tys. uczniów z ubogich rodzin w całym kraju” – powiedział.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP wskazał, że papież Franciszek zaznacza, że czyny miłosierdzia ożywiają wiarę. „Papież podkreślił też, że nie mają być one tylko doraźnymi gestami pomocy, ale powinny prowadzić do prawdziwego spotkania z ubogimi, które przełamuje ich samotność. W tym spotkaniu, w bliskości z ubogimi dotykamy samego Chrystusa, który się z nimi utożsamia. Tak rozumianą kulturę spotkania z ubogimi, którzy mogą nas w ten sposób ewangelizować, powinniśmy – jako wierzący – uczynić swoim stylem życia” – dodał.
Zobacz więcej informacji nt. Światowego Dnia Ubogich —> na stronach Watykanu
Info za —> BPKEP: Bp Szlachetka przed Światowym Dniem Ubogich: pomoc Kościoła dociera do 3 mln potrzebujących w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne: BP KEP