Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1 sierpnia 2018 – Bicie dzwonów w Warszawie ...

1 sierpnia 2018 – Bicie dzwonów w Warszawie i modlitwa w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

We wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej 1 sierpnia 2018 o godzinie 17.00 –  w godzinie „W” odezwą się kościelne dzwony.  Jak co roku, również w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wierni będą pamiętać w modlitwie o poległych w tym zrywie.


Zobacz też:

Powstańcy warszawscy ponieśli męczeńską śmierć w obronie ojczyzny i stolicy – Kard. Kazimierz Nycz

Przesłanie Biskupa Polowego WP z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego


Punktem centralnym obchodów rocznicowych będą uroczystości i modlitwa przy pomniku „Gloria Victis” w godzinie „W”. Jak co roku weźmie w nich udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Następnie o godz. 19.30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy weźmie udział w uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, gdzie zostaną odmówione modlitwy ekumeniczne. Po uroczystościach około godziny 21.00 kard. Nycz,  odprawi Mszę świętą na tym cmentarzu.

O godzinie 18.00 w Katedrze warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński będzie celebrował Mszę Świętą w intencji żołnierzy i ludności cywilnej poległych i pomordowanych w trakcie Powstania Warszawskiego oraz w odwecie za bohaterski zryw walczącej Stolicy.

Podczas Mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia w archidiecezji warszawskiej wierni będą pamiętać w modlitwie powszechnej o poległych Powstańcach i mieszkańcach stolicy.

W kościele akademickim św. Anny, odmawiana codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego tego dnia będzie ofiarowana Bogu w intencji warszawskich Powstańców.

O godz. 17.00, w godzinie „W” zostanie odprawiona Msza święta za bohaterów Powstania w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy przystąpili do systematycznego burzenia domów i świątyń – w dolnym kościele Najświętszego Zbawiciela podłożyli materiał wybuchowy i wysadzili go w przeddzień swojej ucieczki ze stolicy. Nadzwyczaj silna konstrukcja filarów i arkad sklepiennych wytrzymała jednak ten wstrząs.

Również w tym kościele, w sierpniu 1946 r. warszawiacy opłakiwali śmierć tysięcy swoich bliskich i sąsiadów ze Śródmieścia. Ich prochy (6 ton) wydobyte wtedy z warszawskiego krematorium zgromadzono wówczas w kościele Zbawiciela.

Przy symbolicznej mogile znajdującej się na tyłach klasztoru dominikanów na Służewie o godz. 17.30 zostanie odmówiona modlitwa różańcowa za Powstańców a potem w kościele o godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. za wstawiennictwem bł. Michała Czartoryskiego OP, męczennika Powstania Warszawskiego.

Wybuch Powstania Warszawskiego zaskoczył o. Czartoryskiego na Powiślu. Ponieważ w wyniku walk została odcięta możliwość powrotu do klasztoru, zgłosił się on do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania Armii Krajowej „Konrad” i został kapelanem powstańców. Większość czasu spędzał w szpitalu zorganizowanym w piwnicach firmy „Alfa-Laval” u zbiegu ulic Tamki i Smulikowskiego opiekując się rannymi, niosąc otuchę i posługę duszpasterską. W zorganizowanej przez siebie kaplicy odprawiał msze.

W nocy z 5 na 6 września odziały III Zgrupowania AK „Konrad” wycofały się z Powiśla do Śródmieścia. W szpitalu pozostali ciężko ranni żołnierze, kilka osób z personelu medycznego, cywile i o. Michał.

Po wkroczeniu oddziałów niemieckich cywile oraz sanitariuszki zostali wyprowadzeni z piwnic i mogli opuścić miasto. Dominikanin był gorąco zachęcany przez przyjaciół, aby zdjął habit i w cywilnym ubraniu wyszedł ze szpitala. Nie przyjął tych propozycji i jedynie, jak przekazał jeden ze świadków, „łagodnie uśmiechnął się i powiedział, że szkaplerza nie zdejmie i rannych, którzy są zupełnie bezradni i unieruchomieni w łóżkach nie opuści”. Niemcy zatrzymali go w szpitalu. Około godziny czternastej 6 września w szpitalnym pomieszczeniu został rozstrzelany wraz z ciężko rannymi powstańcami, z którymi pragnął pozostać. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w 1999 roku w gronie 108. męczenników II wojny światowej.

Zobacz więcej —> Archidiecezja Warszawska: Dzwony w hołdzie i modlitwa. 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wideo —> www.1944.pl: #jesteśmyjeślipamietasz