Nasze serwisy
PODZIEL SIĘ

1. rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego R...

1. rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego – 12 lipca 2017

Rok temu, we wtorek 12 lipca 2016 r. przed północą zmarł abp Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia (obecnie włączonej do Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego) i biskup senior Diecezji Radomskiej. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży. Mottem jego biskupiego życia były słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”.

Abp Zimowski zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Przed śmiercią zdążył do niego zatelefonować papież Franciszek. Ojciec Święty zapewnił arcybiskupa o swej łączności duchowej i modlitwie. Udzielił mu również swego błogosławieństwa. Kilka dni wcześniej zadzwonił do abp Zimowskiego papież emeryt Benedykt XVI.

Info za / biogram ks. Arcybiskupa: Abp Zimowski odszedł do Domu Ojca

W intencji śp. abp. Zimowskiego w środę 12 lipca 2017 r. późnym południem odprawiono w Rzymie, w kościele Santo Spirito in Sassia, Eucharystię, pod przewodnictwem emerytowanego kardynała-patrona Suwerennego Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Maltańskiego Paola Sardiego.


Jeden z jego najbliższych współpracowników ks. Jean-Marie Mupendawatu powiedział, iż ostatnie dwa lata życia arcybiskupa były dla niego wprost drogą krzyżową. „Na kilka miesięcy przed śmiercią był na Światowym Dniu Chorego w Ziemi Świętej, gdzie przez konkretny przykład własnego życia pokazał, jak można i jak powinno się czynić dobro także poprzez chorobę i cierpienie, ofiarując je Bogu za braci” – wspomina kongijski duchowny, który był sekretarzem kierowanej przez niego dykasterii.

Czytaj całość / posłuchaj archiwalnej wypowiedzi ks. abpa. Zimowskiego —> Radio Watykańskie: Pierwsza rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego

Jednym z ostatnich wielkich dzieł abp. Zimowskiego była nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia, o której wypracowanie bardzo zabiegał i przed śmiercią napisał do niej wstęp.

Zobacz też —> episkopat.pl: Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego