Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1. Ogólnopolski Kongres Różańcowy – „Różanie...

1. Ogólnopolski Kongres Różańcowy – „Różaniec ratunkiem dla świata” – Jasna Góra, 6-8 września 2017

„Różaniec ratunkiem dla świata” – pod tym hasłem w dniach 6-8 września na Jasnej Górze odbędzie się I Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Celem inicjatywy jest ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce. W Kongresie wezmą udział m.in. kard. Stanisław Ryłko z Watykanu, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, abp Henryk Hoser – ordynariusz warszawsko-praski i abp senior Józef Michalik.

1. Ogólnopolski Kongres Różańcowy

Celem inicjatywy jest ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce.

Kongres rozpocznie się w środę, 6 września. Pierwszym punktem programu będzie Msza św. sprawowana o godz. 17.30 w Kaplicy Jasnogórskiej przez abpa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego. Tego dnia o godz. 19.30 odbędzie się procesja różańcowa na placu jasnogórskim (przy kapliczkach różańcowych), którą poprowadzi przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Pierwszy dzień Kongresu zakończy się Apelem Jasnogórskim.

W czwartek o godz. 8.30 w auli o. Kordeckiego planowana jest projekcja filmu „Teraz i w godzinę śmierci” w reżyserii Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka. Następnie o godz. 11.00 Eucharystię sprawować będzie abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski. O godzinie 14.00 w auli o. Kordeckiego nastąpi otwarcie sympozjum. Jako pierwszy wykład o duchowej i historycznej mocy modlitwy różańcowej wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski. Kolejny wykład o sile modlitwy różańcowej w czasie próby wygłosi o. Jacek Salij OP. Następnie wykład nt. „W świetle Ducha Świętego” wygłosi abp Wacław Depo. O godz. 19.30 na placu jasnogórskim rozpocznie się procesja różańcowa prowadzona przez bpa Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. Biskup Wojciech poprowadzi także Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Modlitwa ta rozpocznie nocne czuwanie prowadzone według „Jasnogórskich Ślubów Narodu”.

Ostatni dzień Kongresu rozpocznie się o godz. 9.30 modlitwą różańcową. Kolejnym punktem spotkania będzie konferencja o. Stanisława Przepierskiego OP nt. „Koronujmy Różańcem Niepokalane Serce Maryi”. Po konferencji uczestnicy Kongresu będą mogli usłyszeć świadectwa osób doświadczających mocy modlitwy różańcowej. Kongres zakończy się o godz. 11.00 uroczystą Sumą sprawowaną na Szczycie jasnogórskim przez abpa Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej. Na jej zakończenie zostanie odczytane przesłanie abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Po zakończeniu Kongresu, o godz. 17.00 na Jasnej Górze odbędzie się wieńczące to wydarzenie oratorium maryjne „Korona w cyklu świąt maryjnych” oraz procesja na Wałach jasnogórskich pod przewodnictwem ojców paulinów. O godzinie 19.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko, archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Organizatorami I Kongresu Różańcowego są: Stowarzyszenie Żywy Różaniec oraz członkowie komitetu organizacyjnego, w skład którego wchodzą m.in.: Papieskie Dzieła Misyjne, Jasnogórska Rodzina Różańcowa oraz Podwórkowe Koła Różańcowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu wspólnoty różańcowe ze wszystkich diecezji.


Program Kongresu

HASŁO: „Różaniec ratunkiem dla świata”

6 września, środa

17.30 – Msza święta na rozpoczęcie kongresu w Kaplicy Jasnogórskiej
18.00 – kolacja
19.30 – Procesja różańcowa na błoniach jasnogórskich
21.00 – Apel Jasnogórski

7 września, czwartek

8.30 – Film: TERAZ I W GODZINĘ ŚMERCI z wprowadzeniem Andrzeja Sobczyka – aula O. A. Kordeckiego
11.00 – Msza w Bazylice
12.15 – obiad
14.00 – otwarcie sympozjum w auli Kordeckiego i pierwszy wykład: DUCHOWA I HISTORYCZNA MOC MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ
15.00 – drugi wykład: RÓŻANIEC – MODLITWA SZCZEGÓLNIE SPRAWDZONA W CZASACH PRÓBY
15.40 – przerwa na kawę
16.15 – trzeci wykład: W ŚWIETLE DUCHA ŚWIĘTEGO
17.00 – panel dyskusyjny
18.00 – kolacja
19.30 – Procesja różańcowa na błoniach jasnogórskich
21.00 – Apel Jasnogórski
Czuwanie nocne prowadzone przez poszczególne grupy

8 września, piątek

Prezentacja stoisk poszczególnych wspólnot różańcowych przez cały dzień

8.00 – śniadanie
9.30 – Różaniec
10.00 – konferencja duchowa: „Koronujmy różańcem Niepokalane Serce Maryi”
10.30 – Świadectwa o wartości modlitwy różańcowej
11.00 – Różaniec
12.00 – Suma na szczycie
13.30 – przerwa na obiad
17.00 – Oratorium Maryjne Korona w cyklu świąt maryjnych
18.30 – Procesja
19.00 – Msza święta

Więcej —> www.jrr.jasnagora.pl/pl/n18,i-ogolnopolski-kongres-rozancowy

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: I Ogólnopolski Kongres Różańcowy: Jasna Góra, 6-8 września