Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1 marca 2020 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnie...

1 marca 2020 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca 2020 r. po raz dziesiąty obchodzony był w Polsce Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

W dniu 1 marca 1951 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

Wideo —> IPNTv (2016): Historia dla Ciebie – Pamiec.pl – odc. 35 – Żołnierze wyklęci

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej organizuje w całej Polsce uroczystości, wykłady i pokazy filmów poświęcone Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym.

Obejrzyj transmisję centralnych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie:

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Pl. Piłsudskiego w Warszawie

Zobacz —> Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zobacz nowy portal IPN o Żołnierzach Wyklętych —> podziemiezbrojne.ipn.gov.pl


Instytut Pamięci Narodowej: W tym roku po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rocznica zachęca do podsumowania dotychczasowego dorobku. Jak przez te lata zmieniło się postrzeganie podziemia niepodległościowego? Co udało się osiągnąć? Jak najlepiej upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, jak opowiadać o ich historii? Jakie zadania i projekty związane ze świętem 1 marca czekają nas w przyszłości?

20 lutego 2020 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” dyskutowano o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

Info i wideo za —> ipn.gov.pl: Spotkanie poświęcone obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Warszawa, 20 lutego 2020

Zobacz też —> Św. Jan Paweł II o Żołnierzach Wyklętych


Żołnierze podziemia niepodległościowego 1944–1956, zwanego też poakowskim (drugą konspiracją), mieli jasno sprecyzowany cel: odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Plan ten nie zmienił się od 1939 r., gdy jej przywrócenie stało się głównym hasłem manifestu Polskiego Państwa Podziemnego (…) Ponieważ żołnierze partyzantki niepodległościowej nawiązywali do wcześniejszych tradycji Polski Podziemnej nie tylko ideowo, lecz także organizacyjnie, powojenny ruch oporu na ogół uznaje się za bezpośrednią kontynuację sześcioletniego wysiłku na rzecz odzyskania pełnej wolności.

(…) Łącznie w latach 1944–1956 w podziemiu niepodległościowym w różny sposób działało od 120 do 180 tys. ludzi. Wiosną 1945 roku na ziemiach polskich, których granice wytyczyła w Jałcie tzw. Wielka Trójka, w regularnych oddziałach leśnych służyło nawet 17 tys. żołnierzy. Przyjmuje się, że w połowie tego roku funkcjonowało ponad 340 oddziałów zbrojnych różnej wielkości

Przeczytaj analizę —> ipn.gov.pl: Waldemar Kowalski: Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę

W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach – na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.


Prezydent RP Andrzej Duda skierował przesłanie do osób i środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Prezydent dziękuje wszystkim, którzy przechowują i upowszechniają – poprzez różnorodne inicjatywy i wydarzenia – pamięć o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych. Wyraża uznanie i wdzięczność osobom i instytucjom, dzięki którym uczestnicy drugiej konspiracji towarzyszą nam, współczesnym, w naszej codzienności, jako symbole żywej tradycji i dziedzictwa ważnego dla nas, Polaków, oraz bohaterowie kultury popularnej, patronujący wielu imprezom masowym.

Przeczytaj —> Przesłanie Prezydenta z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę 1 marca 2020 r. odbyła się w całej Polsce ósma edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM.

Wydarzenie, które jest inicjatywą społeczną, zaplanowano w 365 miastach w Polsce. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Tropem Wilczym – masz to we krwi!🔜 5️⃣…

Opublikowany przez Fundacja Wolność i Demokracja Poniedziałek, 24 lutego 2020

 

Szczegóły nas tronie internetowej Biegu —> www.tropemwilczym.org


Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku 2018 Kancelaria Prezydenta RP zaprezentowała film zrealizowany z udziałem ochotników pt. Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Warto obejrzeć!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko! Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kancelaria Prezydenta RP prezentuje film zrealizowany z udziałem ochotników. Tacy jesteśmy, pamiętamy. Chwała Bohaterom!#ŻołnierzeWyklęci#DumniZPolski 🇵🇱

Opublikowany przez PL1918 Środa, 28 lutego 2018