Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1. dzień 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Epis...

1. dzień 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – 7 czerwca 2018

W Janowie Podlaskim w czwartek 7 czerwca  2018 r. rozpoczęło się  379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Główne tematy obrad to: synod o młodzieży, ochrona danych osobowych i program duszpasterski na lata 2019-2022. Zebranie plenarne jest połączone z Jubileuszem 200-lecia Diecezji Siedleckiej.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Zobacz też —> BP KEP: Wybory 379. Zebrania Plenarnego KEP


„To bardzo miłe przeżycie i radosne, że możemy gościć wszystkich uczestników Konferencji Episkopatu Polski” – powiedział tuż przed rozpoczęciem obrad w Janowie Podlaskim – pierwszej stolicy diecezji siedleckiej – biskup siedlecki Kazimierz Gurda.


Obrady biskupów mają miejsce w diecezji siedleckiej ze względu na obchody 200. rocznicy jej istnienia. W ramach obchodów, po zakończeniu pierwszego dnia obrad, podczas Mszy św. o godz. 17.00 został nadany tytuł Bazyliki Mniejszej Kolegiacie Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim.

Ten sam nakaz misyjny, który usłyszeli apostołowie, dotarł również tutaj na Podlasie – do uszu biskupów z Włodzimierza Wołyńskiego, Łucka i Janowa Podlaskiego. Zdaje się, że rysami charakterystycznymi tej diecezji w ciągu wieków było miejsce spotkania się odmiennych kultur i religii – podkreślił w homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości ogłoszenia nadania tytułu i godności „Bazyliki Mniejszej” dla Kolegiaty Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim.

Czytaj całość —> BP KEP: Przewodniczący Episkopatu: Podlasie miejscem spotkania odmiennych kultur i religii

Zobacz —> FOTORELACJĘ


„Diecezję siedlecką można scharakteryzować dwoma słowami: jedność i wierność” – mówił tuż przed rozpoczęciem obrad w Janowie Podlaskim ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślał, że diecezja, na terenie której odbywają się obrady biskupów, jest przykładem jedności z Ojcem Święty i jedności między sobą.


Kościół w Polsce z wdzięcznością i ogromną radością przyjął decyzję Waszej Świątobliwości o nominowaniu Księdza Arcybiskupa Konrada Krajewskiego – Jałmużnika Papieskiego – kardynałem Świętego Kościoła Rzymskiego –  napisali biskupi zgromadzeni na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim do papieża Franciszka.

Zobacz więcej:

Biskupi dziękują papieżowi Franciszkowi za nominację kardynalską abp. Krajewskiego

Biskupi gratulują Kardynałowi Nominatowi abp. Konradowi Krajewskiemu


W 100-lecie powstania uczelni wyrażamy naszą wdzięczność wobec Boga za wiekową służbę Deo et Patriae, dzięki której pokolenia ludzi młodych mają możliwość poznawania prawdy, stając się zaczynem życia ewangelicznego w świecie współczesnym – napisali biskupi zgromadzeni na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim w życzeniach do rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

Zobacz więcej —> Biskupi w 100-lecie KUL: wyrażamy naszą wdzięczność za wiekową służbę


Duszpasterstwo eucharystyczne, wzmocnienie zaangażowania duchownych i świeckich w przygotowanie i przeżywanie Eucharystii oraz odpowiednie świętowanie niedzieli – to główne założenia nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, który przyjęli biskupi obecni na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim w Diecezji Siedleckiej. Trzyletni program „Eucharystia – Źródło, Szczyt i Misja Kościoła” będzie obowiązywał w latach 2019-2022.

Zobacz więcej —> Eucharystia w centrum programu duszpasterskiego na lata 2019-2022


Biuro Prasowe KEP zaprasza też do śledzenia profilu @EpiskopatNews na Twitterze oraz do korzystania ze zdjęć z obrad biskupów, które będziemy na bieżąco publikować w kanale Flickr.com/EpiskopatNews (z podaniem źródła)

Info za —> BP KEP: Pierwszy dzień obrad biskupów

Zobacz też:

Tematyka obrad
Obsługa medialna
200-lecie Diecezji Siedleckiej
Transmisje uroczystości w Radiu Podlasie


Główne uroczystości jubileuszu diecezji siedleckiej transmituje Radio Podlasie.


Tematyka obrad 379. Zebrania Plenarnego Episkopatu w Janowie Podlaskim i Siedlcach 7-9 czerwca

Bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i delegat ds. Powołań, przedstawi na jakim etapie znajdują się przygotowania do Synodu o Młodzieży, który odbędzie się jesienią w Watykanie. Księża Biskupi będą dyskutować o tym, co Kościół w Polsce i polska młodzież mogą wnieść do Synodu.

Na zebraniu plenarnym zostanie podjęta kwestia ochrony danych osobowych w Kościele w nawiązaniu do promulgowanego 30 kwietnia br. Dekretu ogólnego ws. ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. „Kościół podchodzi z wielką atencją do ochrony danych osobowych, w czym wyraża się również jego szacunek do wiernych. Dlatego kwestia ta jest tematem zebrania plenarnego KEP, podobnie jak była tematem zebrania Rady Stałej KEP. Jak ważna jest to problematyka ukazuje uruchomienie przez UKSW studiów podyplomowych z ochrony danych osobowych i informacji niejawnych” – zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto, abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa, przedstawi założenia Programu Duszpasterskiego na lata 2019-2022. Zostaną również podjęte kwestie misyjne, m.in. 50-lecia obecności księży Fidei Donum w Zambii. „Księża Fidei Donum to diecezjalni misjonarze, którzy opuszczają na jakiś czas swoją rodzimą diecezję, by udać się na misje. Jest to odpowiedź na wezwanie papieża Piusa XII, jaką skierował w Encyklice Fidei Donum do duszpasterzy diecezjalnych” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przedstawi stan przygotowań do spotkania Przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy, które odbędzie się w dniach 12-16 września w Poznaniu. Celem spotkania będzie dogłębne zbadanie roli katolickiego wolontariatu w społeczeństwie europejskim i ewangelizacji pokoleń młodych ludzi.

W obrady biskupów wpisane będą obchody 200. rocznicy istnienia Diecezji Siedleckiej. W ramach obchodów zostanie nadany tytuł Bazyliki Mniejszej Kolegiacie Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Na zakończenie zebrania plenarnego 9 czerwca biskupi sprawować będą Eucharystię w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Eucharystii dziękczynnej za 200-lecie diecezji siedleckiej przewodniczył będzie prymas Polski abp Wojciech Polak.

Info za —> BP KEP: 379. Zebranie Plenarne Episkopatu w Janowie Podlaskim i Siedlcach 7-9 czerwca (zapowiedź)