Codzienna Aplikacja Miłosierdzia

Spojrzenie Miłosierdzia

„O Miłości wiekuista, każesz malować obraz swój święty” (Dzienniczek, 1). Tymi oto słowami rozpoczyna się Dzienniczek świętej siostry Faustyny, napisany przez prostą, niewykształconą polską zakonnicę, która miała stać się pierwszą świętą wyniesioną na ołtarze w Roku Jubileuszowym wprowadzającym chrześcijaństwo w trzecie tysiąclecie.

Wydaje się słuszne, iż Dzienniczek tak właśnie się rozpoczyna. Obraz Chrystusa, namalowanego w taki sposób, w jaki objawił się świętej Faustynie, znany na całym świecie jako obraz Miłosierdzia Bożego, ukazuje tym, którzy głęboko się weń wpatrują, cały przekaz o Miłosierdziu, wyłaniający się z sześćsetstronicowego Dzienniczka.

Dlaczego Pan ukazał się Faustynie i polecił namalować Jego obraz? Możemy to wywnioskować na podstawie często przeoczonego sformułowania zawartego w pełnym emocji opisie autorstwa świętej s. Faustyny, zapisanym w Dzienniczku, a dotyczącym owego pierwszego wielkiego objawienia, jakiego doznała. Oto Pan Jezus właśnie przed nią stanął, odziany w białą kapłańską szatę, unosił prawą dłoń w geście błogosławieństwa, lewą zaś uchylał szatę na wysokości swego serca, z którego dobywały się dwa wielkie promienie, czerwony i blady, jako niewyczerpane źródło Miłosierdzia. Faustyna napisała: „wpatrywałam się w Pana” (Dzienniczek, 47).

Przepełniona „bojaźnią, ale i radością wielką” Faustyna milczała, po prostu wpatrywała się w Chrystusa. Pan także nie przemówił do niej od razu, lecz dopiero „po chwili”, nakazał jej namalować Jego obraz. Najpierw dał jej czas na kontemplowanie w umyśle i sercu tego, co widziała oczami – na spoglądanie tak jak czyniła to Maryja, która także patrzyła i rozważała głęboko w sercu to, co widziała, by mogła pełniej wkroczyć w tajemnicę miłości Pana Jezusa, w postawie pełnej ufności i całkowitego poddania się Jego woli.

Święty Papież Jan Paweł II, który nazywał posłan­nictwo siostry Faustyny „znakiem naszych czasów”, uważał ten typ kontemplacyjnego wpatrywania się za tak ważny, że ogłosił go zadaniem dla Kościoła na następne tysiąc lat. „Kontemplacja oblicza Chry­stusa – napisał w encyklice o Eucharystii – (…) kontemplacja wraz z Maryją – jest «programem», który zaproponowałem Kościołowi u początku trzeciego tysiąclecia” (Ecclesia de Eucharistia, 6).

Vinny Flynn

Spojrzenie Miłosierdzia. 100 czytań z Pisma Świętego i Dzienniczka świętej siostry Faustyny
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Radom 2015