Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Obchody 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popie...

Obchody 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli – 9 września 2017

W sobotę 9 września 2017 r. w Suchowoli rozpoczęły się dwudniowe uroczystości związane z 70. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Zamordowany w 1984 roku przez SB duchowny pochodził z tej parafii, urodził się w pobliskiej wsi Okopy.

Obchody zorganizowała Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutem Pamięci Narodowej i Burmistrzem Suchowoli pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W obchodach bierze udział rodzina ks. Jerzego i mieszkańcy Suchowoli, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Listy do uczestników skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda ( -> PRZECZYTAJ ), premier Beata Szydło oraz prezes PIS Jarosław Kaczyński.

Pierwsza część uroczystości odbyła się na rynku w Suchowoli, gdzie znajduje się pomnik bł. ks. Jerzego. Przed pomnikiem bł. ks. Jerzego złożono wieńce i kwiaty.

Po zakończeniu tej części uroczystości goście udali się do miejscowej szkoły, do której uczęszczał także bł. ks. Jerzy. Tam mogli zobaczyć dwie wystawy przygotowane przez IPN: „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” oraz „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Wystawa fotografii w 70. rocznicę urodzin” współrealizowana z Fundacją „Dobro”. Z kolei na głównym rynku eksponowana była wystawa białostockiego Oddziału IPN pt. „Nasz Duszpasterz i my”.

Ostatnim punktem tego dnia obchodów był panel historyczny, w którym wzięli udział m.in.: dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej oraz dr Ewa Czaczkowska, autorka książek o bł. ks. Jerzym, a także siostra bł. ks. Jerzego Teresa, Jego dwaj bracia: Stanisław i Józef z żona Alfredą, a także robotnicy z Huty Warszawa – organizatorzy straży przy grobie Błogosławionego. Bł. ks. Jerzego wspominała także aktorka Katarzyna Łaniewska-Wołk, a pieśni patriotyczne śpiewała Krystyna Kwasowska.

Ponadto przy miejscowym Liceum zorganizowana był Strefa Edukacyjna IPN, gdzie można było uczestniczyć w rozgrywkach gier historycznych i kupić publikacje, m.in. poświęcone bł. ks. Jerzemu.

Więcej —> Instytut Pamięci Narodowej: Uroczystości ku czci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w 70. rocznicę urodzin – Suchowola, Okopy 9–10 września 2017

Wideo —> Radio Maryja: Podlaskie. Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki


Obejrzyj też —> Relację Panoramy TVP: „Popiełuszko mówił o Polsce solidarnej, wolnej i demokratycznej”


Podczas uroczystości medalami “Pro Patria” prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowano Hannę Teresę Grodziską-Królak i Adama Nowosada.

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel powiedział, że cała Polska bardziej zna działalność ks. Popiełuszki jako kapłana “Solidarności” i organizatora Mszy za ojczyznę na warszawskim Żoliborzu, a znacznie mniej jest znana ta część jego życia, którą spędził tam, gdzie się urodził. Uroczystości w Suchowoli i w niedzielę w Okopach mają być takimi wspomnieniami.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przypomniał w swoim wystąpieniu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, że duchowny w swoich kazaniach, w czasie mszy za ojczyznę, “mówił o Polsce solidarnej, wolnej i demokratycznej”. Nawiązując do słów ks. Jerzego “nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj” ocenił, że jest to przesłanie wciąż aktualne. – To jest dewiza, która powinna przyświecać nam wszystkim – dodał minister Błaszczak.

Szef MSWiA zaznaczył, że bezpośredni sprawcy zabójstwa duchownego zostali ukarani. Ale – jak to ujął – “wszyscy ci, którzy byli mocodawcami tych bandytów, nie ponieśli kary za swoje inspiracje, za swoje czyny”. “Nie rozliczona została także cała formacja, która stała na straży aparatu opresji reżimu komunistycznego” – zauważył szef MSWiA.

Prezes IPN Jarosław Szarek poinformował, że wystąpi do prezydenta RP o pośmiertne uhonorowanie ks. Popiełuszki Krzyżem Wolności i Solidarności. Także podkreślał, że na początku drogi księdza był “dom, rodzina, ojciec i matka”. Mówił, że to “święta kobieta, wzór polskich kobiet” należąca dziś do – jak to ujął – “panteonu polskich kobiet” obok Danuty Siedzikówny “Inki”, Anny Walentynowicz, prof. Karoliny Lanckorońskiej, gen. Elżbiety Zawackiej. – Tam jest miejsce dla tej świętej kobiety. Ona wychowała nam tego świętego – dodał.

Więcej —> Polskieradio.pl: Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki


Prezydent RP napisał do uczestników uroczystości, że w Suchowoli i Okopach zaczęło się to wszystko, “czego ksiądz Jerzy dokonał, za co był ceniony, a teraz jest czczony” i było “źródłem jego powołania i drogi do świętości”. W liście – odczytanym przez dyrektor generalną kancelarii prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych – Andrzej Duda stwierdził, że ks. Popiełuszko był dla Polaków za życia “dobrym pasterzem i przewodnikiem duchowym w zmaganiach z komunizmem, a dzisiaj w wolnej Polsce mamy w nim wielkiego patrona i bardzo ważny autorytet wskazujący wzorce postępowania zarówno w życiu publicznym jak zawodowym i prywatnym”.

Premier Beata Szydło podkreśliła w liście odczytanym przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, że “dzieło życia błogosławionego ks. Jerzego stało się naszym narodowym symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego systemu, a także wymownym znakiem ofiary w imię wolności i godności człowieka”. Dodała, że słowa ks. Popiełuszki o zwyciężaniu zła dobrem dawały siłę Polakom w walce o prawdę, a dziś w wolnym kraju “testament życia ks. Jerzego jest źródłem siły naszego narodu”. Premier dziękowała wszystkim, którzy upamiętniają dzieło życia kapłana.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał m.in: “trudno z całą pewnością orzekać o czymś, co się nie zdarzyło, ale zaryzykowałbym stwierdzenie, że bez księdza Jerzego Solidarność mogłaby nie przetrwać”. Wspomniał rodziców księdza: Mariannę i Władysława, którzy ukształtowali go duchowo w wierze i patriotyzmie. Przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński nadał ks. Popiełuszce pośmiertnie Order Orła Białego, a Mariannę Popiełuszko odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Za —> gosc.pl: Miałby 70 lat. Rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki


Program sobotnich uroczystości:

*

9 września 2017 r. (sobota) Suchowola

Godz. 12.00 Plac przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Inauguracja obchodów, wystąpienia okolicznościowe,
ceremonia składania kwiatów, wręczenie odznaczeń.

Godz. 13.15
Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Godz. 14.00 Liceum Ogólnokształcące w Suchowoli
Popołudnie wspomnień o ks. Jerzym, występy artystyczne młodzieży.
Panel historyczny zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej
w Białymstoku.

Godz. 18.00 Kościół parafialny w Suchowoli
Msza święta.

Godz. 13.00 – 17.00 Parking przed LO w Suchowoli
Stoisko edukacyjne IPN.
Pokaz sprzętu Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

Godz. 11.00-19.00
Okolicznościowe wystawy Instytutu Pamięci Narodowej: „Nasz Duszpasterz”, „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” oraz „Błogosławiony Ks. Jerzy Popiełuszko. Wystawa fotografii w 70. Rocznicę urodzin”. Zwiedzanie Izby Pamięci, spacer śladami ks. Jerzego.


Info za
—> Gmina Suchowola/Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”: Obchody 70. rocznicy urodzin bł. Jerzego Popiełuszko

Więcej informacji na: www.fundacjapopieluszko.pl

fot. fundacjapopieluszko.pl

fot. fundacjapopieluszko.pl

*