Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Obchody 100-lecia objawień w Fatimie na Jasnej Gór...

Obchody 100-lecia objawień w Fatimie na Jasnej Górze – telemost z maryjnymi sanktuariami świata

Zwieńczeniem trwającego na Jasnej Górze przez wiele godzin wielkiego „Wielbienia z Maryją Królową” w 100-lecie Objawień Fatimskich, był wieczorny, specjalny telemost modlitewny Jasnej Góry z Fatimą i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie.  Modlitwa w intencjach: pokoju, Ojca Świętego, Kościoła i świata połączyła pięć sanktuariów: Fatimę, Jasną Górę, Bazylikę Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, Bazylikę Matki Bożej Większej w Rzymie i Sanktuarium Matki Bożej w Luja`n w Argentynie.

Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył o. Waldemar Kowalczyk. Modlitwę z Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej poprowadził bp Antoni Długosz. Fragment Ewangelii św. Łukasza odczytał o. Albert Szustak.

Czytaj całość —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Wieczorne uroczystości w 100. rocznicę Objawień Fatimskich

*

„Wielbienie z Maryją Królową”, zorganizowane w 100-lecie Objawień Fatimskich i 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, trwało w sobotę, 13 maja pod Szczytem jasnogórskim. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00. Modlitwę różańcową z towarzyszeniem zespołu poprowadził Jan Budziaszek.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, będąca centralnym punktem modlitwy 13 maja na Jasnej Górze. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a koncelebrował bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diec. bielsko-żywieckiej. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

W homilii abp Stanisław Gądecki mówił o fatimskich objawieniach, o tajemnicy fatimskiej i znaczeniu tych wydarzeń. „Do czego wzywa nas orędzie z Fatimy? można je streścić w czterech słowach: nawrócenie, Różaniec, zawierzenie i pokuta” – mówił.  Mówiąc o Różańcu wskazał, iż Matka Boża prosiła, aby odmawiać go codziennie. „Różaniec znamy od wieków, lecz jest w tym słowie pewne ‘nowum’, Matka Boża apeluje, by tą modlitwę odmawiać codziennie, wymowne jest również i to, że nazywa siebie samą Matką Bożą Różańcową”.

Przeczytaj homilię –> abpa Stanisława Gądeckiego

Na zakończenie Eucharystii, w roku jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu, dla Maryi, Królowej Polski ułożony został dywan z białych róż, symbol miłości, czci i wierności, które przynieśli obecni na modlitwie pielgrzymi.

Tuż po godz. 17.00 rozpoczęło się „Wielbienie z Maryją Królową”, czyli wielka modlitwa muzyką, śpiewem, słowem i tańcem. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili: Leopold Twardowski z orkiestrą symfoniczną, zespołem jazzowym, muzykami Poznańskiego Wielbienia, aktorami, grupą tancerzy i chórem jubileuszowym pod dyrekcją Aleksandra Grefa.

Czytaj całość —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: ‘Wielbienie z Maryją’ na Jasnej Górze


Zapowiedź

Specjalny telemost modlitewny Jasnej Góry z Fatimą i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie odbędzie się już w najbliższą sobotę 13 maja (Transmisja w Telewizji Trwam od godz. 21.00.) Różaniec poprzedzi wielkie „Wielbienie z Maryją Królową”, którego centralnym punktem będzie Msza św. celebrowana przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W roku jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu, dla Królowej ułożony zostanie z białych róż dywan, symbol miłości, czci i wierności. Paulini zachęcają do duchowej mobilizacji i przybycia na Jasną Górę.

O. Mariusz Tabulski, definitor Generalny Zakonu Paulinów podkreśla, że uroczystość 13 maja, 100-lecie objawień fatimskich upływać będzie w ścisłej łączności z papieżem Franciszkiem, który tego dnia modlić się będzie w tym portugalskim sanktuarium. Zauważa, że duchowość fatimska i jasnogórska wzajemnie się „uzupełniają”. – To jest ten sam duch Matki Bożej wzywającej nas do przemiany życia, do nawrócenia – podkreśla o. Tabulski i dodaje, że „Ona była i wciąż jest nam pomocą”.

13 maja na Jasnej Górze zawsze jest także okazją do modlitwy dziękczynnej za cudowne ocalenie życia Jana Pawła II z zamachu w 1981 r. na Placu św. Piotra. Paulini przypominają, że to w częstochowskim sanktuarium papież z Polski pozostawił przestrzelony pas swojej sutanny ze śladami krwi. Ta jedna z najcenniejszych relikwii świętego znajduje się w srebrnej, przeszkolonej szkatule w ołtarzu jasnogórskim, tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej.

Czytaj całość —> KAI/episkopat.pl: Jasna Góra: 13 maja specjalny telemost z Fatimą i innymi sanktuariami świata

Odwiedź stronę wydarzenia —> www.wielbieniezmaryja.pl

Program uroczystości:

14.00 – Różaniec

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30 – Msza św. – przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

17.00 – Muzyczne Wielbienie z Maryją Królową

21.00 – Telemost z sanktuariami świata: Fatima, Jasna Góra, Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie i Sanktuarium Matki Bożej w Luja`n w Argentynie


Przeczytaj też w serwisie Biura Prasowego Jasnej Góry—> Zaproszenie abp. Wacława Depo na uroczystości 13 maja