Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Inauguracja rekolekcji “Ubogi niech do mnie ...

Inauguracja rekolekcji “Ubogi niech do mnie przyjdzie” w Bazylice Mariackiej w Krakowie – Homilia abp. Marka Jędraszewskiego – 16 listopada 2017

– Dobroć, którą zawsze, w każdej sytuacji możemy okazać drugiemu człowiekowi, jest najważniejszą miarą naszego człowieczeństwa – mówił abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski we czwartek 16 listopada 2017 r. podczas Mszy św. rozpoczynającej rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie”, odbywających się w ramach obchodów Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Podczas wygłoszonej homilii arcybiskup mówił, że tak jak dwa tysiące lat temu Żydom trudno było przyjąć ubogiego Jezusa za Bożego Syna, tak samo teraz trudno przyjąć ludziom Chrystusa jawiącego się w ubogim człowieku. Zaznaczał, że jest to prawdziwe wyzwanie dla ludzi żyjących w dobrobycie, którzy ulegając współczesnej kulturze egoizmu i przyjemności, mają stanąć przed obliczem ubogiego i zrozumieć, że jest on prawdziwie „u Boga” – To on jest tym, który wzywa, by pokazać swoje prawdziwe oblicze, przełamać skorupę egoizmu, wyciągnąć rękę prawdziwie braterską a nie kogoś, kto z wysokości swojego bogactwa rzuca jakiś pieniążek uważając, że w ten sposób zadośćuczyni wezwaniu o pomoc – mówił arcybiskup.

Zaznaczał, że drogą do odkrycia Chrystusa w człowieku ubogim jest posiadanie Ducha Mądrości – Boży Duch chce trafić do ludzkiego serca, by je przemienić, by stało się mądre, to znaczy okazujące wszystkim innym braciom prawdziwą dobroć – wyjaśniał. Podkreślał także, że to nie przemoc, siła militarna, czy środki przymusu są środkami do tego, by okazać władanie nad światem. Tłumaczył, że to właśnie moc dobroci przemienia świat i pozwala zrozumieć co oznacza kochać bliźniego jak siebie samego. Powołując się na słowa św. Jana podkreślał, że sprawdzianem naszej miłości wobec niewidzialnego Boga, jest miłość okazana temu, którego się widzi. – I wtedy rzeczywiście możemy powiedzieć – widzieliśmy, dotykaliśmy, słyszeliśmy obecność Chrystusa, który mówi przez drugiego człowieka, domagając się od nas, aby nasze serca biły w rytm Bożej Miłości, by przestały być z kamienia, by były żywe – mówił.

Metropolita odwołał się także do słów Ojca Świętego z Orędzia na I Światowy Dzień Ubogich, przypominając, że jeśli chcemy skutecznie przemieniać historię i przez to przyczyniać się do prawdziwego rozwoju, to konieczne jest, aby wsłuchiwać się w wołanie ubogich i podnosić ich z marginesu – Chodzi o to, żeby stan swoich potrzeb, trudności, ubóstwa, umieć przeżywać w sposób godny człowieka, właśnie w duchu ubóstwa ewangelicznego, którego wprawdzie świat nie rozumie i częstokroć z niego szydzi, ale które jest w jakiejś mierze miarą naszego człowieczeństwa – wyjaśniał metropolita.

Podkreślał, że to nie stan posiadania decyduje o godności i wartości człowieka, ale dobroć – Dobroć nie jest zarezerwowana dla bogatych i dla tych, którzy czasem od niechcenia rzucą monetę ubogiemu. Dobroć jest na wyciągniecie ręki wszystkich, a codzienne doświadczenie uczy nas, że właśnie ludzie biedni najbardziej rozumieją innych biednych i potrafią okazać przejmującą niekiedy solidarność, współczucie i dobroć – mówił – Samo ubóstwo nie decyduje o tym, kim naprawdę jesteśmy. Najważniejsze jest to, żeby zrozumieć, iż dobroć którą zawsze, w każdej sytuacji możemy okazać drugiemu człowiekowi jest najważniejszą miarą naszego człowieczeństwa – wyjaśniał metropolita.

Po Mszy świętej, arcybiskup udał się do Namiotu Spotkań na Małym Rynku, gdzie rozmawiał i błogosławił ubogim oraz posługującym w namiocie wolontariuszom.

***

Rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie” to propozycja spotkań zarówno dla ubogich jak i wszystkich mieszkańców archidiecezji. Rekolekcje są okazją do lepszego zrozumienia tematu ubóstwa oraz nauką budowania relacji z ubogimi. Spotkania rekolekcyjne poprowadzi ksiądz Mirosław Tosza wraz ze Wspólnotą Betlejem z Jaworzna. Kolejne spotkania w Bazylice Mariackiej odbędą się w piątek i sobotę podczas Mszy św. o godz. 11.00 i 18.30 oraz w niedzielę o godz. 8.00, 9.00, 10.00, 11.15, 12.00, 13.00. Rekolekcje zakończy wspólny, niedzielny posiłek o godz. 14.00 przy Namiocie Spotkań oraz koncert świętowania i uwielbienia, podczas którego wystąpią Arkadio, Zespół Sąsiedzi i Zespół Skała.

Info i foto za —> sdu.malopolska.pl: Dobroć jest najważniejszą miarą człowieczeństwa

Zofia Świerczyńska
fot. Paulina Krzyżak