Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

36. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Gó...

36. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości – 16-17 czerwca 2017

36. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

O wolność od nałogów, uzdrowienie rodzin i wszystkich uzależnionych  – modlili się uczestnicy 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości, która w weekend odbyła się na Jasnej Górze. Było to jedno z wydarzeń Narodowego Kongresu Trzeźwości. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Wolni w Chrystusie”.

Narodowy Kongres Trzeźwości podzielony został na dwie części. Pierwszą z nich była pielgrzymka na Jasną Górę, druga – studyjna, odbędzie się we wrześniu na UKSW w Warszawie.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była niedzielna Msza św. pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Koncelebrował ją przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski.

„Nasza obecność i modlitwa, a także przeżywany w ciągu całego tego roku Narodowy Kongres Trzeźwości, dobitnie potwierdzają, że dziś naprawdę konieczna jest mobilizacja całego naszego społeczeństwa do działań trzeźwościowych” – podkreślał w homilii abp Polak.

Prymas wskazał, że wobec „panującej i dominującej kultury użycia i konsumpcji, która przejawia się również agresywną promocją alkoholu i akceptacją dla pijaństwa”, konieczne jest byśmy budowali  „kulturę trzeźwości, wolności od uzależnień, kulturę wolności, miłości i odpowiedzialności”.

„Trzeba obudzić sumienia, aby zdawać sobie sprawę, jak wielka jest nasza odpowiedzialność za życie własne i rodziny, za życie narodu i Kościoła. Trzeba więc obudzić i nasze sumienia, abyśmy z odwagą pokazywali innym przekonujące i piękne życie w prawdzie i wolności, w miłości i trzeźwości, życie otwarte, twórcze i zaangażowane, wolne od lęku czy niepewności, życie otwarte na Boga i na drugiego człowieka, życie we wspólnym domu, wolnym od rozdzierających nas kłótni i sporów, życie owocujące w świadczeniu sobie nawzajem wsparcia i pomocy” – powiedział metropolita gnieźnieński.

Z kolei podczas sobotniej Mszy św. bp Bronakowski podkreślał w homilii, że paradoksem współczesnego świata jest to, że gloryfikując wolność, stał się on miejscem wielkiego duchowego zniewolenia.

„Dzisiaj niemal z każdego ekranu, z każdego głośnika, z każdej zapisanej strony płynie przesłanie o nieograniczonej wolności, także wolności od Boga i wiary, prawa naturalnego, wolności od więzów rodzinnych i narodowych, wolności od norm społecznych i tradycji, a jednocześnie niemal każdy kolejny raport badający stan naszych społeczeństw brzmi alarmująco: rośnie liczba zniewolonych przez nałogi, rośnie liczba zniewolonych przez Internet i aplikacje komputerowe, rośnie liczba zniewolonych prze choroby na tle nerwicowym, rośnie liczba zniewolonych zakupoholizmem czy pracoholizmem. Czy taki stan nas dziwi? Otóż nie. Tak dzieje się zawsze, gdy człowiek nie umie korzystać z daru swojej wolności” – wskazywał przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Pielgrzymi uczestniczyli też m.in. w Drodze Krzyżowej i czuwaniu,  wysłuchali konferencji i świadectw.

Info za —> BP KEP/episkopat.pl: Pielgrzymi modlili się na Jasnej Górze o uzdrowienie uzależnionych

fot. M.Mazur/episkopat.pl

Zobacz obszerną relację / posłuchaj materiałów audio w serwisie —> Biura Prasowego Jasnej Góry

Odwiedź serwis —> www.duszpasterstwotrzezwosci.pl


Wesprzyj Sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_