Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

10 sierpnia – Święto św. Wawrzyńca – D...

10 sierpnia – Święto św. Wawrzyńca – Diakon męczennik i skarby Kościoła

W dniu 10 sierpnia Kościół powszechny obchodzi święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

Wawrzyniec był diakonem Kościoła rzymskiego. Poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowania za cesarza Waleriana, w czternaście dni po śmierci papieża Sykstusa II, którego umęczono razem z czterema diakonami. Nad grobem św. Wawrzyńca cesarz Konstantyn Wielki zbudował bazylikę. Kult świętego Męczennika już w IV wieku rozpowszechnił się w Kościele.

Czytaj więcej o Świętym —> brewiarz.pl: Święty Wawrzyniec, diakon i męczennik

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 10 sierpnia | św. Wawrzyniec

 


Według zachowanych Akt Męczeństwa św. Wawrzyniec miał pochodzić z Hiszpanii, a jego rodzicami byli: Orencjusz i Pacjencja, czczeni jako święci przez mieszkańców miasta Huesca. Nie wiadomo, kiedy św. Wawrzyniec pojawił się w Rzymie. Należał jednak do duchowieństwa tego miasta i cieszył się zaufaniem papieża św. Sykstusa II. Właśnie jemu św. Sykstus II powierzył administrację dóbr kościelnych oraz opiekę nad ubogimi Rzymu.

Za panowania cesarza Waleriana (253 – 260) wybuchło nowe prześladowanie chrześcijan. Cesarz wydał edykt, na podstawie którego wszyscy sprawujący w gminach chrześcijańskich jakieś urzędy, mieli być skazywani na śmierć bez postępowania sądowego. Stąd też policja cesarska w dniu 6 VIII 258 r. aresztowała papieża św. Sykstusa II podczas sprawowania Eucharystii w katakumbach. Tego samego dnia ścięto papieża i asystujących mu czterech diakonów.

Edykt cesarski nakazywał nie tylko likwidować chrześcijan, ale także mienie kościelne. Nie aresztowano początkowo św. Wawrzyńca, aby wydobyć od niego wiadomości o stanie majątku kościelnego. Czyniono wysiłki ze strony policji, aby zmusić św. Wawrzyńca do przekazania majątku na rzecz władz cesarstwa. Diakon spodziewając się aresztowania i tortur, rozdał wszystkie pieniądze kościelne ubogim. Kiedy sędzia nakazał św. Wawrzyńcowi wydać skarby kościelne, ten zebrawszy obdarowanych ubogich powiedział, że właśnie ci ludzie są tymi poszukiwanymi skarbami. Sędzia nakazał diakona siec biczami, a następnie rozłożyć go na kracie i tak przypalać ciało, aż męczony odpowie na zadawane pytanie. Święty nie załamał się podczas męczeństwa, nie wyparł się wiary i odniósł wspaniałe zwycięstwo, oddając życie za Chrystusa 10 VIII 258 r.

Ciało męczennika pochował kapłan św. Justyn. Na jego grobie cesarz Konstantyn Wielki wystawił bazylikę. Imię św. Wawrzyńca weszło do Kanonu rzymskiego (dzisiaj I modlitwa eucharystyczna). Powstało wiele świątyń poświęconych św. Wawrzyńcowi, w samym Rzymie było ich kilkanaście.

Czytaj całość —> Czas Miłosierdzia/opoka.org.pl: Św. Wawrzyniec, diakon i męczennik

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 10 sierpnia 2023

Wawrzyniec był w starożytności i średniowieczu jednym z najbardziej popularnych świętych. Już w pierwszej połowie IV stulecia na cmentarzu przy Via Tiburtina obchodzono święto męczennika Wawrzyńca. Doznawał on czci jako szczególny patron ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy. Wzywano go na pomoc w czasie pożarów i przeciw chorobom reumatycznym. Postać jego otoczono wieloma legendami. Jemu także przypisywano, że co piątek schodzi do czyśćca, aby wybawić stamtąd choć jedną duszę.

Zobacz też —> Litania do św. Wawrzyńca


Posłuchaj fragmentu Kazania św. Augustyna, biskupa:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 10 sierpnia 2020


Perseidy – “Łzy św. Wawrzyńca”

“… Kiedy Ziemia na swojej drodze wokół Słońca przecina tor komety Swifta-Tuttle’a, wielkie ilości odłamków komety pędzące z prędkością 60 km na sekundę (216 tys. km na godzinę), dostają się w sferę okołoziemską i tam się spalają. Ludowa tradycja mówi, że to „płacze niebo”, albo że są to „łzy św. Wawrzyńca”, ponieważ nasilenie tego zjawiska ma miejsce w okresie, w którym przypada wspomnienie tego świętego – 10 sierpnia…”

Za: KAI/Niedziela.pl

“… 12/13.08 – maksimum aktywności Perseidów – najsłynniejszy, choć wcale nie najaktywniejszy w roku rój meteorów swoją aktywność rozpoczął już w drugiej połowie lipca i utrzyma ją do ostatniej dekady sierpnia. (…) najważniejszy czas aktywności Perseidów przypada zaraz po rozpoczęciu drugiej dekady miesiąca, kiedy to co roku obserwujemy największe ich nasilenie. Co więcej w przypadku tego roju wysoka obfitość jest gwarantowana nie tylko w główną noc maksimum, ale także w noce sąsiadujące – zarówno w noc poprzedzającą maksimum, jak i dobę później. Trzeba się wtedy liczyć z pewnym obniżeniem ilości meteorów, ale nadal są to wartości przewyższające większość innych rojów w ciągu roku.

W 2023 roku maksimum Perseidów spodziewane jest 13 sierpnia w interwale między 09:00 a 16:00 CEST, przy wskaźniku ZHR oscylującym około 100 meteorów w ciągu godzinnej obserwacji w doskonałych warunkach i górującym wysoko radiancie. Ten przedział oznacza godzinny dzienne, a więc warta uwagi będzie zarówno noc z 12 na 13 sierpnia jak i z 13 na 14 sierpnia, na wypadek gdyby wyższa obfitość roju uległa pewnemu opóźnieniu. Pełen tekst poradnikowy poświęcony Perseidom odnajdziecie ⇒ w tym miejscu.”

Czytaj całość —> polskiastrobloger.pl: NIEBO NAD NAMI (8) – Sierpień 2023: Nowy sezon obserwacyjny: powrót nocy astronomicznej, dogodne maksimum Perseidów i opozycja Saturna


Modlitwa do św. Wawrzyńca

Święty Wawrzyńcze, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami.

Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków.

Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliwy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego.

Prosimy, wspieraj nas swoim wstawiennictwem w walce z mocami ciemności.

Amen.

Zobacz więcej —> Stacja7.pl: 3 modlitwy za wstawiennictwem św. Wawrzyńca


Wnętrze Bazyliki św. Wawrzyńca za Murami w Rzymie: